Ilość wyświetleń: 323

Zakładowe Zebranie Delegatów 2009

30 kwietnia odbyło się Zakładowe Zebranie Delegatów NSZZ Solidarność w Południowym Koncernie Węglowym Zakład Górniczy Sobieski na którym została przekazana informacja z działalności Komisji Zakładowej za rok 2008. Wiadomości te przekazał Przewodniczący KZ NSZZ Solidarność w PKW S.A. ZG Sobieski Waldemar Sopata. Omówił również obecną sytuacje w PKW S.A. oraz finanse związku. Informacje z działalności kulturalno – oświatowej przedstawił zastępca Przewodniczącego NSZZ Solidarność w PKW S.A. ZG Sobieski Piotr Miś natomiast sprawozdanie dotyczące spraw BHP oraz SIP zaprezentował członek KZ Darek Piechowicz. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przedstawił Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Andrzej Pociecha.Wśród zaproszonych gości byli Piotr Duda Przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko –  Dąbrowskiego NSZZ Solidarność, Dominik Kolorz Przewodniczący Sekcji  Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność, Prezes Południowego Koncernu Węglowego S.A. Pan Andrzej Szymkiewicz, Prezes Południowego Koncernu Energetycznego S.A. Pan Jan Kurp oraz Wiceprezes Tauron Polska Energia S.A. Pan Stanisław Tokarski.


Przewodniczący Piotr Duda mówił między innymi o trudnej sytuacji w kraju, na temat skuteczności związku oraz o mobilizacji członków związku, wyzwoleniu w ludziach chęci do walki o swoje ponieważ w grupie jest siła a tą siłą jest „Solidarność”. Nadmienił również o próbach h libelaryzacji kodeksu pracy co w niektórych przypadkach będzie zamachem na rodzinę.


Dominik Kolorz w głównej mierze skupił się na braku woli ze strony pracodawców do jakichkolwiek negocjacji ze stroną związkową a to co obecnie dzieje się w Jastrzębskiej Spółce Węglowej a chodzi o wypowiedzenie Układów Zbiorowych Pracy to zamach na prawa pracownicze i związkowe. Mówił również na temat przyjętego pakietu klimatycznego który powinniśmy wypowiedzieć ponieważ bezpośrednio uderza w nasz przemysł a paradoksem jest handel emisjami CO2.


Prezes Szymkiewicz przedstawił sytuację w firmie, mówił na temat ubiegłorocznej koniunktury na węgiel co było jednym z elementów dodatnich wyników w PKW S.A. oraz pozwoliło na znaczący wzrost płac w 2008r.


Pan Jan Kurp, Prezes PKE S.A. omówił trudną sytuację gospodarczą kraju, wspomniał też o wzroście cen węgla oraz o rosnących zwałach węgla co spowodowane jest mniejszym zapotrzebowaniem na to paliwo.


Wiceprezes Tauron Polska Energia S.A.  dużo uwagi poświęcił powiązaniom energetyki z górnictwem, wspomniał również o wizji rozwoju grupy Tauron w strukturach której znajduje się PKW S.A. oraz o planach prywatyzacji poprzez giełdę.


Przewodniczący Waldemar Sopata w wolnych wnioskach przedstawił przebieg trudnych negocjacji płacowych w PKW S.A. Nieodpowiedzialne poczynania niektórych członków Zarządu skutecznie torpedują te negocjacje. To co podpisały pozostałe związki to jest tylko tyle co chciał dać Zarząd nie można tu mówić o żadnych negocjacjach. Poza tym to co podpisali koledzy z tych Organizacji Związkowych to jest mniej niż wynegocjowali koledzy w Kompani Węglowej. Natomiast negocjacje ze strony Zarządu wyglądają tak, że przychodzi się z gotowcem i mówi: macie podpiszcie i koledzy z pozostałych Organizacji Związkowych podpisują i te negocjacje nie są odosobnionym przypadkiem. Kolejną niepokojącą sprawą jest pomysł premii motywacyjnych, tylko nasuwa się tutaj pytanie do czego motywować jeszcze załogę, przecież to co już wydobywamy to maksymalne możliwości tego zakładu, należy tylko pielęgnować to co już wykonujemy. Próbuje się nam wmówić że ludziom nie chce się pracować, więc kto wydobywa ten węgiel, kto robi i tak już naciągnięty plan? Na każdym oddziale skraca się czas pracy z powodu wydłużonej drogi dojścia załogi na swoje stanowiska i jeszcze się próbuje zrobić z górników kombinatorów, obiboków. Dlatego nie możemy się zgodzić na wyższe premie, tylko żądamy realnych podwyżek stawek osobistego zaszeregowania. Nazywa się nas teraz wichrzycielami ponieważ założyliśmy spór zbiorowy. Nie możemy pozwolić na to aby zarobek górników był uwarunkowany od premii, od widzi mi się przełożonych i dotyczy to wszystkich ponieważ każdy ma swojego przełożonego tak pracownik fizyczny, sztygar, kierownicy i główni. Uderzy to we wszystkich.


Delegaci zostali poinformowani, iż już w tym roku powinniśmy zacząć przygotowania do wyborów nowych delegatów a przyszłoroczne WZD w PKW S.A. będzie wybierało nową Komisję Zakładową.

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność.

Zdjęcia z Zakładowego Zebrania Delegatów 2009 r. >>>