Zmarł Podpułkownik Stanisław Pakuła, patriota przyjaciel NSZZ Solidarność!

We wtorek, 21 grudnia 2021 r., w wieku 91 lat, zmarł Podpułkownik Stanisław Pakuła ps. „Krzewina”, żołnierz organizacji Wolność i Niezawisłość, patriota, przyjaciel NSZZ Solidarność . Społecznik, inicjator powstania pomnika potopionych górników z „Danuty” w Dąbrowie Narodowej.

Podpułkownik Stanisław Pakuła w 1947 roku mając niespełna 18 lat został aresztowany i sądzony we Włodawie. Tam usłyszał wyrok 15 lat więzienia. W areszcie spędził osiem lat, m.in. na Zamku w Lublinie, we Wronkach i Jaworznie, gdzie pracował w jaworznickich kopalniach.

Z Jaworznem związał całe swe dalsze życie. Aktywnie uczestniczył w uroczystościach patriotycznych w Jaworznie oraz całej Polsce, w tym na ziemi lubelskiej.

Stanisław Pakuła, rokrocznie przy wsparciu Gminy i Wojska, organizował uroczystości ku czci poległych górników z Danuty. Groby porozrzucane po różnych częściach kwater cmentarnych miały zatrzeć ślady i pamięć o tamtym wydarzeniu. Jednak dzięki takim osobom jak podpułkownik Stanisław Pakuła pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach trwa.

Przewodniczący NSZZ Solidarność ZG Sobieski TAURON Wydobycie S.A. wraz z całym związkiem składa kondolencje dla rodziny.

Cześć i chwała Bohaterom!!!