Ilość wyświetleń: 576

Trzy pikiety górniczej „Solidarności”

Kilkuset górników pikietowało 1 lipca przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz biurem europosłanki Izabeli Kloc w Mikołowie i biurem poselskim premiera Mateusza Morawieckiego w Katowicach. Akcja była wyrazem protestu wobec łamania praw pracowniczych i związkowych w JSW. Górnicy chcieli też zamanifestować swoje niezadowolenie wobec sposobu prowadzenia polityki kadrowej w spółkach Skarbu Państwa.

Przewodniczący „Solidarności” w Jastrzębskiej Spółce Węglowej Sławomir Kozłowski podkreślał, że jednym z głównych powodów konfliktu społecznego w spółce jest wpływanie parlamentarzystów PiS na obsadę kierowniczych stanowisk w spółce. – Parlamentarzyści traktują Jastrzębską Spółkę Węglową jak swoje prywatne ranczo. Obłożyli stanowiska ludźmi, którzy są nieprzygotowani, niewykwalifikowani i doprowadzają do tego, że Jastrzębska Spółka Węglowa stacza się na dno – mówił szef „S” w JSW.

Bogusław Hutek, szef Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność” w czasie pikiety przed biurem poselskim Mateusz Morawieckiego podkreślał, że wynik wyborczy, jaki premier osiągnął na Śląsku, to w dużej mierze zasługa górników. – Nie zrobił tego wyniku dzięki Klocowej (europosłanka Izabela Kloc – przyp. red.) czy Gawędzie (poseł Adam Gawęda – przyp. red.), ale dzięki ludziom, którzy dzisiaj tutaj stoją – mówił szef górniczej „S”. – Panie premierze, żądamy od Pana zdecydowanych działań nie tylko w tej spółce, ale w innych spółkach Skarbu Państwa, gdzie obsadzacie niekompetentnych ludzi – dodał.

Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” również przypominał, że górnicy zagłosowali za kandydaturą Mateusza Morawieckiego, bo uwierzyli, że będzie dbał o górnictwo. – Panie pośle Morawiecki zdziwi się Pan, bo ci ludzie, którzy głosowali na Pana w ostatnich wyborach, dzisiaj przyszli zaprotestować przeciwko Waszej polityce i wątpię, żeby więcej na Pana głosowali. Przegracie następne wybory na Śląsku – ostrzegał szef KSGiE.

Pod koniec pikiety związkowcy zanieśli do biura poselskiego petycję, w której przedstawili swoją ocenę sytuacji w JSW S.A. i skrytykowali praktykę wpływania przez parlamentarzystów PiS na obsadę zarządów spółek Skarbu Państwa.

Szef górniczej „Solidarności” Bogusław Hutek przypomniał w petycji, że 28 maja po wielomiesięcznych trudnych negocjacjach została podpisana umowa społeczna dotycząca transformacji górnictwa. – Panie Premierze, oczekujemy na reakcję z Pana strony i na podjęcie decyzji, które pozwolą normalnie funkcjonować JSW S.A., a także w przypadku pozostałych spółek górniczych realizować w spokoju społecznym podpisaną umowę w sprawie transformacji górnictwa i całego regionu – czytamy w petycji górniczej „S”.

ny, łk

Źródło: solidarnosckatowice.pl