Trzeciomajowe obchody w Jaworznie

W środę, 3 maja 2023 r. odbyły się uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypadła 232. rocznica uchwalenia tego – jednego z najstarszych na świecie, dokumentu regulującego ustrój prawny państwa.

W jaworznickich uroczystościach udział wzięli między innymi Prezydent Jaworzna Paweł Silbert wraz z zastępcą Łukaszem Kolarczykiem, Tadeusz Kaczmarek Przewodniczący Rady Miejskiej wraz radnymi: Mirosławem Pieczarą, Maciejem Stankiem, Teresą Kondoszek, Dorotą Gują, Barbarą Ziętek, Wiesławem Więckowskim, Januszem Ciołczykiem, Barbarą Sikorą, Maciejem Bochenkiem oraz Renatą Chmielewską.

Oczywiście na uroczystościach nie mogło zabraknąć przedstawicieli NSZZ Solidarność z jaworznickich zakładów pracy oraz miejskich struktur związku. NSZZ Solidarność ZG Sobieski reprezentował Przewodniczący Waldemar Sopata z delegacją. Ponadto w tym wydarzeniu patriotycznym uczestniczyli Komendant Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie insp. Piotr Uwijała, Zastępca Komendanta Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Bartosz Smolarczyk oraz przedstawiciele jaworznickich stowarzyszeń, szkół, partii politycznych i zakładów pracy.

Uroczystości związane z obchodami 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Jaworzna. Po Mszy Świętej uczestnicy przemaszerowali w towarzystwie Orkiestry Tauron Wydobycie S.A. w Jaworznie pod Pomnik Niepodległości. Tam Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert wygłosił okolicznościowe przemówienie, złożono kwiaty, a artyści Atelier Kultury w Jaworznie – Marzena Michalczyk i Sebastian Smoleń – zaprezentowali krótki program artystyczny.

– Dziś, w naszej ojczyźnie, zmagamy się z wieloma wyzwaniami i trudnościami, mamy jednak niemałe możliwości i potencjał. Wierzę, że jeśli będziemy żyli w zgodzie z wartościami zawartymi również w Konstytucji 3 Maja, wypełnimy zbiorowy testament naszych przodków, dla których umiłowana Ojczyzna była troską, wartością, marzeniem i wyzwaniem – podsumował swoje przemówienie Prezydent Miasta Paweł Silbert.

Dla nas wszystkich pokaz patriotyzmu w takim dniu jak 3. maj to z jednej strony obowiązek, lecz przede wszystkim duma, że jesteśmy Polakami.

NSZZ Solidarność to jedyny Związek Zawodowy, który nie wstydzi się swoich korzeni, katolickich i patriotycznych. Na tych wartościach powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność. To św. Jan Paweł II wiódł nas ku zwycięstwu, a my w ten sposób możemy Mu się odwdzięczyć modlitwą i okazywaniem swego zaangażowania w codzienną pracę i pokaz swego patriotyzmu.

Dział informacji NSZZ Solidarność ZG Sobieski.