„Proces nad Chrystusem trwa”. Ulicami Żoliborza przeszła XXIII Droga Krzyżowa Ludzi Pracy

„Tylko ludzie silni nadzieją są zdolni przetrwać wszelkie trudności” – pod tym hasłem sprzed grobu ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie wyruszyła XXIII Ogólnopolska Droga Krzyżowa Świata Pracy. Wzięły w niej udział delegacje NSZZ Solidarność z całej Polski, na czele z Tadeuszem Majchrowiczem, wiceszefem Związku.

Główną intencją Drogi Krzyżowej stała się w tym roku modlitwa o zjednoczenie narodu i Kościoła wobec wyzwań współczesności.

– Przed dwudziestoma trzema laty zgromadziła nas po raz pierwszy Droga Krzyżowa Ludzi Pracy ulicami Żoliborza od grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Od tamtej pory wiele się zmieniło, miała miejsce katastrofa smoleńska, beatyfikacja ks. Jerzego i kardynała Wyszyńskiego, wydarzyła się pandemia, a ostatnio wojna… – przypomniał w homilii ks. Michał Kotowski, duszpasterz ludzi pracy.

W Drodze Krzyżowej uczestniczyli przedstawiciele NSZZ Solidarność, służb mundurowych, młodzieży i Związku Piłsudczyków modląc się o poszanowanie godności ludzi pracy, a także o dochowanie przez polski naród wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii. Wspólnie z ludźmi Solidarności modlił się m.in. ks. Czesław Banaszkiewicz, przyjaciel bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przypomniał on słowa męczennika o trwającym przez bieg dziejów procesie nad Chrystusem, odnosząc je do obecnych ataków na św. Jana Pawła II, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Adama Sapiehę czy Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Wśród ludzi pracy biorących udział w Drodze Krzyżowej nie mogło zabraknąć górników. W tym roku dla przedstawicieli tego trudnego zawodu przypadła V stacja Drogi Krzyżowej. Rozważania do tej stacji przygotowała Pani Małgorzata Muszalska, prawnik i pracodawca z Poznania, a odczytał je Bogdan Biś, przedstawiciel górników NSZZ Solidarność z ZG Sobieski w Jaworznie.

Oprawę muzyczną podczas mszy św. oraz Drogi Krzyżowej uświetniała górnicza orkiestra dęta z ZG Sobieski z Jaworzna pod przewodnictwem Kapelmistrza Piotra Krawczyka.

Na podstawie: tysol.pl