Ilość wyświetleń: 367

Msza w intencji NSZZ Solidarność oraz Ojczyzny

W niedzielę 10. września w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie o godzinie 12, odbyła się uroczysta msza św. w intencji NSZZ Solidarność oraz Ojczyzny. To już tradycja, gdy członkowie NSZZ Solidarność z Jaworzna spotykają się w drugą niedzielę września, aby podziękować za dotychczasowe łaski i prosić o kolejne na kolejny rok. Msza koncelebrowana pod przewodnictwem bpa Piotra Skuchy połączona była z peregrynacją obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności. 

Na wstępie mszy, została przypomniana historia obrazu: W 1984 roku artysta z Podlasia – malarz Artur Chaciej namalował obraz Matki Bożej Robotników. Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stanowi biało-czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze: Poznań`56, Gdańsk’70, Radom’76, Gdańsk’80, 13 grudnia 1981. Powstał z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego podziemnego Zarządu Regionu w Białymstoku, Stanisława Marczuka. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał na własność bł. ks. Jerzy Popiełuszko i w prywatnej rozmowie stwierdził, że dla niego jest to Matka Boża Solidarności. Drugi z obrazów trafił do proboszcza parafii pw. Św. Brigidy w Gdańsku. Związkowcy z podlaskiej „Solidarności” największy z obrazów przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r., jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. W obawie przed represjami ze strony SB, przewieziono go pod osłoną innego obrazu z wizerunkiem świętego. Obraz przez kilka lat był przechowywany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć „Solidarności” w Pielgrzymkach Ludzi Pracy. Od 2014 roku pełni rolę formacyjną przez peregrynację po kraju z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki wraz z miniaturą krzyża z Nowej Huty.

W ławach kościelnych zasiedli związkowcy i Ci, którzy tworzyli podwaliny pod wolną Polskę i Ci, którzy tamte chwile pamiętają słabo, ale wiedzeni rodzinnym wychowaniem i prawdą historyczną uzyskaną podczas nauki, dziś kontynuują dzieło. Nie mogło zabraknąć władz miejskich z Prezydentem Pawłem Silbertem na czele wraz z zastępcą Łukaszem Kolarczykiem, przedstawicieli jaworznickich służb mundurowych, Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej. Obecni byli także Prezesi TAURON Wydobycie Pan Jacek Pytel wraz z zastępcą Romanem Gąską, a także Dyrektor ds. Pracy ZG Sobieski Tomasz Sporek, również liczni przedstawiciele dozoru ZG Sobieski.  

Homilię do wiernych wygłosił bp Piotr Skucha, podkreślając kult Maryjny w naszym kraju oraz wielką rolę jaką Maryja miała podczas zrywów narodowościowych, zwłaszcza gdy powstawała NSZZ Solidarność. 

We mszy uczestniczyły liczne poczty sztandarowe NSZZ Solidarność, poczet jaworznickiego Urzędu Miejskiego, a także szkół z terenu Jaworzna. Nad oprawą artystyczną czuwała niezawodna Orkiestra Dęta Zakładu Górniczego Sobieski pod batutą Kapelmistrza Piotra Krawczyka. 

Dział Informacji NSZZ Solidarność ZG Sobieski.