Ilość wyświetleń: 322

Fit for 55. Czy ktoś policzył skutki?

Przypomnijmy, że na posiedzeniu Rady Europejskiej (w dniach 10-11 grudnia 2020 roku) w punkcie dotyczącym podniesienia celu redukcyjnego do 55 proc. Rada Europejska zwróciła się do Komisji Europejskiej m.in. o wykonanie analizy skutków środowiskowych, gospodarczych i społecznych wdrożenia tej decyzji dla wszystkich państw członkowskich. Komisja Europejska nie wykonała tego warunku do dzisiaj!

Jak podkreśla szef Sekretariatu, rodzi się pytanie, czy przedmiotowym jest ustalenie zapisów pakietu Fit for 55 z Komisją Europejską w sytuacji, gdy nieznane są koszty wdrożenia pakietu? Swoją drogą, zachodzi także pytanie czy polski rząd dysponuje własnymi analizami kosztów osiągnięcia podwyższonego celu redukcyjnego skoro Premier zgodził się na wdrożenie polityki Fit for 55?

„Należy się poważnie zastanowić, czy w tej sytuacji, gdy Komisja Europejska nie spełnia warunku Rady Europejskiej, wskazane jest dalsze procedowanie legislacji, czy raczej zawieszenia tego procesu do momentu jego spełnienia przez Komisję Europejską?” – zauważa w piśmie do Premiera Morawieckiego, Jarosław Grzesik. 

Pismo tutaj>>>

Źródło: ksgie.pl