Ilość wyświetleń: 436

Uczczono pamięć o zmarłych górnikach

W piątek, 26 sierpnia 2021 r. obchodzono rocznicę najtragiczniejszych wydarzeń w historii jaworznickiego górnictwa. 68 lat temu w upadowej „Danuta” z kopalni „Jan Kanty” życie straciło 18 górników.

Niedaleko pomnika poświęconego tym wydarzeniom, 68 lat temu – dokładnie 26 sierpnia 1954 roku, jak co dzień, górnicy kopalni Komuna Paryska, stawili się na upadowej Danuta, by rozpocząć poranną szychtę. Około godziny 11:00 całe wyrobisko pochłonęła woda i w tragiczny sposób zabrała życie 18 górnikom. Obecność podczas uroczystości jest podkreśleniem pamięci o tych wydarzeniach.

Uroczystości upamiętniające zmarłych rozpoczęły się w piątek, 26 sierpnia 2022 r. pod Pomnikiem Poległych Górników przy ul. Górników z Danuty. Hołd poległym w imieniu władz miasta oddali Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek oraz radni – Marzena Czarny, Teresa Kondoszek oraz Mariusz Kowalski. Następnie w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Narodowej została odprawiona Msza Święta w intencji zmarłych górników.

Inicjatorem uroczystości ku czci poległych górników był Śp. Podpułkownik Stanisław Pakuła, który rokrocznie, przy wsparciu Gminy i Wojska, organizował uroczystości ku czci poległych górników z Danuty. Groby porozrzucane po różnych częściach kwater cmentarnych miały zatrzeć ślady i pamięć o tamtym wydarzeniu. Jednak dzięki takim osobom jak Śp. Podpułkownik Stanisław Pakuła pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach trwa.

Źródło: jaworzno.pl