Ilość wyświetleń: 214

24. Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. „Bez Chrystusa praca traci swój podstawowy ludzki wymiar”

„Nigdy nie można zrezygnować z walki o wolność i prawdę” – pod tym hasłem przeszła dziś ulicami Żoliborza 24. Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy.

Drogę Krzyżową, która ruszyła sprzed grobu ks. Jerzego Popiełuszki, poprzedziła Msza Św. odprawiona w kościele św. Stanisława Kostki.

„Nie wstydzimy się krzyża”

– Poniesiemy krzyż, aby zaświadczyć wobec mieszkańców Warszawy i całej Polski, że krzyża się nie wstydzimy, że krzyża się nie wypieramy, że do krzyża się przyznajemy. Poniesiemy krzyż, bo chcemy, jak mówił błogosławiony ks. Jerzy, włączać Boga w trudne i bolesne sprawy Ojczyzny. Poniesiemy krzyż, aby oddać Chrystusowi sprawy ludzi pracy, codzienny trud, wysiłek, problemy, radości i wyznać przed światem, że bez Chrystusa, bez jego życia praca traci swój podstawowy ludzki wymiar i sens – powiedział w homilii ks. Michał Kotowski, koordynator Drogi Krzyżowej.

– Pójdź z nami księże Jerzy drogą krzyża. Potrzebujemy ciebie dziś. Potrzebujemy twoich słów, twoich rąk, kapłaństwa, twoich uwag, potrzebujemy twojego świadectwa – dodał.

„Potrzebujemy Ciebie dziś”

W Drodze Krzyżowej wzięli udział członkowie i sympatycy NSZZ „Solidarność, delegacje regionalne Związku, poczty sztandarowe, a także reprezentanci rozmaitych grup zawodowych i duszpasterstw Ludzi Pracy z całej Polski. Krzyż nieśli m.in. przedstawiciele służby zdrowia, służb mundurowych, górników czy hutników. Przedstawiciele poszczególnych profesji czytali przygotowane na tę okoliczność rozważania.

Wieczorem przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki odmówiono modlitwę o wolność od lęku i nienawiści. Przewodniczył jej ks. bp Rafał Markowski. Następnie ks. biskup poprowadził Nowennę w intencji Ojczyzny.

O oprawę muzyczną podczas Mszy św. i Drogi Krzyżowej zadbała Orkiestra Dęta z Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, obecny był również Poczet Sztandarowy Solidarności z ZG Sobieski i ZG Brzeszcze.

  • Autor: Monika Rutke,Barbara Michałowska
  • Źródło: tysol.pl