Ilość wyświetleń: 348

Podsumowanie akcji krwiodawczych w 2014 r

Akcje krwiodawcze organizowane wspólnie przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski oraz NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie ZG Sobieski zaliczają się do najliczniejszych w Jaworznie.

Akcje krwiodawcze organizowane wspólnie przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski oraz NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie ZG Sobieski zaliczają się do najliczniejszych w Jaworznie.

Ostatnia akcja krwiodawcza w tym roku odbyła się w poniedziałek 29 grudnia, była ona już dwunastą zbiórką krwi na parkingu przed szybem Piłsudski przy ul. Krakowskiej. W akcji tej krew oddało 31 krwiodawców a Regionalne Centrum Krwiodawca i Krwiolecznictwa z Katowic wzbogaciła się o prawie 14 litrów krwi.

Nie od dziś wiadomo, że krwi nie można zastąpić żadnym zamiennikiem, choć nieustannie trwają prace nad pozyskaniem sztucznej krwi. Krew jest nieodłącznie potrzebna przy wielu zabiegach i operacjach. Ratuje ludziom życie po wypadkach, przeszczepy także nie mogłyby się odbywać bez tego „płynu życia”.

W akcjach organizowanych przed jaworznicką kopalnią biorą udział głównie górnicy, jednak nie brakuje tu także krwiodawców z zewnątrz, pośród których zdarzają także kobiety. Akcje te przyciągają również wielu młodych, którzy po raz pierwszy oddają krew.

W roku 2014 w 12 akcjach organizowanych przez KHDK przy ZG Sobieski oraz NSZZ Solidarność w ZG Sobieski krew oddało łącznie 590 krwiodawców zgromadzono przy tym 263,95 litrów krwi.

Zbiórki krwi przeprowadzane na tak wysokim poziomie nie mogłyby się odbywać bez przychylności dyrekcji ZG Sobieski, która udostępnia miejsca na kopalnianym parkingu, za co dziękujemy. Dziękujemy także pracownikom ochrony za zabezpieczenie miejsca dla ambulansu do poboru krwi. Przede wszystkim dziękujemy krwiodawcom za liczne uczestniczenie w comiesięcznych zbiórkach krwi.

Zachęcamy do oddawania krwi w akcjach organizowanych przez KHDK przy ZG Sobieski oraz NSZZ Solidarność w ZG Sobieski.

W 2015 r. akcje także będą odbywały się, co miesiąc a na pierwszą zapraszamy już 9 stycznia.

 Jeszcze raz zapraszamy. 

 

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.