Ilość wyświetleń: 282

Kolejna akcja krwiodawcza zakończona sukcesem

Krwiodawcy i tym razem nie zawiedli 58 osób wzięło udział w kolejnej akcji krwiodawczej zorganizowanej wspólnie przez Klub Honorowych Dawców Krwi (KHDK) przy Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie oraz NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie S.A. ZG Sobieski.

Krwiodawcy i tym razem nie zawiedli 58 osób wzięło udział w kolejnej akcji krwiodawczej zorganizowanej wspólnie przez Klub Honorowych Dawców Krwi (KHDK) przy Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie oraz NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie S.A. ZG Sobieski.

Zaczęły się wakacje a wraz z nimi braki poszczególnych grup krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. To duży problem dla szpitali, zawsze w okresie letnim wzrasta zapotrzebowanie na krew. To specyficzny okres, wielu ludzi podróżuje i tym samym wzrasta liczba wypadków drogowych. Na ulicach pojawili się też kierowcy jednośladów, którzy najbardziej są narażeni na drogowe niebezpieczeństwo. Człowiek na rowerze czy motocyklu w kontakcie z pojazdem mechanicznym narażony jest na niewyobrażalne w skutkach urazy. Nie tylko ludzie po wypadkach potrzebuję krwi. W szpitalach odbywają się również planowane zabiegi, które nie mogłyby się odbyć bez krwi.

Okres wakacyjny to również wypoczynek samych krwiodawców, którzy często w tym okresie zaprzestają oddawania krwi, co przekłada się na braki poszczególnych składników tego niepowtarzalnego płynu.

Pierwsze osoby w tej akcji krwiodawczej oddały krew już kilkanaście minut po godzinie 8. Akcja trwała sześć godzin i zakończyła się kilka minut po 14. Chęć honorowego oddania krwi zadeklarowało 65 osób, ze względów zdrowotnych, dopuszczono 58 osób.

Ten piątek 27 dnia czerwca był niezwykły, słonecznie, ale nie za gorący, lecz przede wszystkim autokar z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic przez cały czas był oblegany przez krwiodawców. W sumie pobrano ponad 26 litrów tego niepowtarzalnego leku.

Akcje krwiodawcze organizowane przez KHDK przy ZG Sobieski oraz NSZZ Solidarność w ZG Sobieski organizowane są, co miesiąc na parkingu szybu Piłsudski. Cieszą się one dużym zainteresowaniem nie tylko pracowników samej kopalni, ale także krwiodawców z terenu Jaworzna.

Akcje takie nie mogłyby się odbyć bez pomocy dyrekcji ZG Sobieski, która zezwala na przeprowadzenie ich na zakładowym parkingu, jak zwykle dziękujemy za tę pomoc dyrekcji. Dziękujemy również służbom ochrony ZG Sobieski za zabezpieczenie tego miejsca. Przede wszystkim należą się podziękowania samym krwiodawcom, na których zawsze można liczyć. Specjalne podzięki kierujemy także do zespołu z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic za sprawne przeprowadzenie całej akcji.

Zapraszamy na kolejne akcje krwiodawcze organizowane przez KHDK przy ZG Sobieski oraz NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie S.A. ZG Sobieski. Najbliższa już w piątek 11 lipca.

 

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.