Ilość wyświetleń: 275

Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

W piątek 31 sierpnia w Gdańsku odbyły się uroczystości 32 rocznicy NSZZ Solidarność i Porozumień Sierpniowych.

 

W piątek 31 sierpnia w Gdańsku odbyły się uroczystości 32 rocznicy NSZZ Solidarność i Porozumień Sierpniowych.


Rano sprzed pomnika Poległych Stoczniowców odleciało 300 gołębi, które przywieźli ze sobą związkowcy z mazowieckiej „Solidarności”. Przed południem kwiaty przed historyczną bramą Stoczni Gdańskiej złożyli przedstawiciele Komisji Krajowej i Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, delegacje z IPN i zakładów pracy z Trójmiasta. Najliczniejszą grupą byli pracownicy Stoczni Gdańskiej, którzy, jak co roku podczas przerwy w pracy wspólnie z przedstawicielami zarządu składają kwiaty na Placu Solidarności.

Jaworznicką Solidarność reprezentowały trzy zakłady pracy wraz z pocztami sztandarowymi: NSZZ Solidarność MPWiK Jaworzno, NSZZ Solidarność Elektrowni Jaworzno III. NSZZ Solidarność ZG Sobieski w ceremonii uroczystości rocznicowych reprezentowały dwa poczty sztandarowe, poczet Solidarności emerytów z byłej KWK Jaworzno oraz sztandar NSZZ Solidarność z ZG Sobieski. W rocznicowych uroczystościach brał udział również Przewodniczący jaworznickiej Straży Pożarnej Robert Patyk.

Przewodniczący stwierdził, że każdy, kto ma potrzebę uczczenia rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych wie, gdzie i jak można to zrobić. – 30 sierpnia w Szczecinie, 31 w Gdańsku, 3 września w Jastrzębiu. Tam jesteśmy każdego roku. Natomiast wszystkie patetyczne państwowe uroczystości są po to, żeby się pokazać, bo taka jest potrzeba polityczna a nie po to żeby przyjść i podziękować tym, którzy walczyli za „Solidarność” i za tych, którzy dzisiaj sprawują ważne funkcje polityczne – mówił Przewodniczący Duda.

Po południu o godzinie 1700 w Kościele św. Brygidy odbyła się uroczysta msza św., po której w pobliżu świątyni został odsłonięty pomnik przyjaciela NSZZ Solidarność ks. Prałata Henryka Jankowskiego. Podczas mszy św. Metropolita gdański odniósł się do sytuacji bieżącej. – Jesteśmy świadkami jak różnoraki kryzys dotyka różnych struktur państwa – mówił. Jego zdaniem brak klarownej polityki rodzinnej jest przyczyną emigracji tysięcy polskich pracowników za granicę.

– Księże prałacie dziękujemy i będziemy to wyzwanie podejmować, aby los Polaków i Polek był lepszy. My i tak wygramy – mówił podczas uroczystości odsłonięcia pomnika ks. Jankowskiego, przewodniczący Piotr Duda. Przewodniczący „S” przypomniał, że ks. Jankowski 17 sierpnia poszedł do strajkujących robotników i z tym dniem związał całe swoje życie.

Już w poniedziałek 3 września ciąg dalszy uroczystości rocznicowych tym razem w Jastrzębiu Zdroju. Tam również nas nie zabraknie.

Zdjęcia z 32 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych >>>

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.