Wszyscy, którzy nie zgadzają się na wydłużenie wieku emerytalnego i chcą w tej sprawie ogólnokrajowego referendum, mogą ze strony www.referendumemerytalne.pl wysłać w tej sprawie petycję do premiera Donalda Tuska.
Na stronie www.referendumemerytalne.pl znajduje się specjalny formularz, za pomocą którego można wysłać mail na adres Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Na podpis internautów czeka gotowa treść petycji do szefa rządu „Proszę o wstrzymanie prac nad ustawą o podniesieniu wieku emerytalnego do czasu przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w tej sprawie. Polacy mają prawo do wypowiedzenia się w tej sprawie.” Do maila można też dołączyć własne uwagi w sprawie zmian w systemie emerytalnym.
Na stronie www.referendumemerytalne.pl znajduje się też kalkulator emerytalny, dzięki któremu można obliczyć wiek przejścia na emeryturę według zasad zapowiedzianych przez Donalda Tuska w expose. Wystarczy podać płeć i swoją datę urodzenia. Z tej strony można też pobrać druki poparcia wniosku o referendum w sprawie zachowania obecnych rozwiązań emerytalnych, a także elektroniczne wersje plakatów i ulotek promujących akcję zbierania podpisów.
Podpisy pod wnioskiem w sprawie referendum emerytalnego zbierane są w całym kraju przez wszystkie struktury NSZZ “Solidarność”. W akcję włączyły się też inne związki zawodowe i organizacje pozarządowe. Do NSZZ “Solidarność” napływa też wiele deklaracji poparcia od indywidualnych osób, które we własnych środowiskach prowadzą zbiórkę podpisów pod wnioskiem w sprawie referendum. Wypełnione i podpisane wnioski wysyłają następnie na adres Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” lub dostarczają do najbliższej organizacji związkowej NSZZ “S”.
Decyzję o rozpoczęciu zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie utrzymania obecnych rozwiązań emerytalnych jednogłośnie podjęła 15 grudnia Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” . W specjalnym stanowisku związkowcy sprzeciwili się rządowym propozycjom. – Tak kluczowych zmian nie wolno wprowadzać w trybie pilnym, bez wcześniejszych konsultacji społecznych. (…) Naszą intencją jest oddanie tej kluczowej dla przyszłości wszystkich Polaków sprawy pod ich bezpośredni osąd. Referendum jest najbliższe idei demokracji bezpośredniej. Chcemy pozwolić Polakom skorzystać z tej formy – podkreślono w stanowisku Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność”.
Dział informacji KK NSZZ Solidarność .