Ilość wyświetleń: 376

Karczma Piwna NSZZ Solidarność

Obyczajem starym, sięgającym praojców, do rodziny rzemiosła kopackiego na tych ziemiach polskich należących, odbywamy dzisiaj zebranie kopaczy. Pragnąć zachować tradycjei obyczaj Górniczego Stanu, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność Zakładu Górniczego Sobieski zaprasza wszystkich, którzy zechcieli swoją obecnością, ów obyczaj uświetnić do zajęcia miejsc przy stołach biesiadnych.

Obyczajem starym, sięgającym praojców, do rodziny rzemiosła kopackiego na tych ziemiach polskich należących, odbywamy dzisiaj zebranie kopaczy. Pragnąć zachować tradycjei obyczaj Górniczego Stanu, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność Zakładu Górniczego Sobieski zaprasza wszystkich, którzy zechcieli swoją obecnością, ów obyczaj uświetnić do zajęcia miejsc przy stołach biesiadnych. Pozwólcie mi, zatem zacni Gwarkowie, spotkanie nasze otworzyć, oraz powitać wespół z Wami z należytym dostojeństwem i czcią, naszych zacnych Gości. – Tą formułą Przewodniczący NSZZ Solidarność w PKW S.A. ZG Sobieski Waldemar Sopata otworzył XXII Karczmę Piwną organizowaną przez Solidarność z Sobieskiego.

 


Jak co roku w grudniu związkowcy z Solidarności ZG Sobieski spotykają się na tradycyjnym podsumowaniu gwareckim, by przy kufelku złocistego napoju, przedniej zabawie oraz wybornym jadle dać upust całorocznym górniczym zmaganiom, szukać wytchnienia w niefrasobliwym, a nawet frywolnym dialogu, kraszonym pieśnią.

Tegoroczna Karczma Piwna NSZZ Solidarność w PKW S.A. ZG Sobieski odbyła się w sobotę 22 grudnia w sali biesiadnej szyby Piłsudski. W gwareckim spotkaniu brało udział około 500 członków Solidarności wraz z zaproszonymi gośćmi.

Swą obecnością zaszczycili nas między innymi Prezes Zarządu PKW S.A. Kazimierz Grzechnik, wiceprezes PKW S.A. Jerzy Wróbel, Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda oraz jego zastępca Bogdan Biś, w spotkaniu brał udział również skarbnik Komisji Krajowej Jerzy Jaworski. Swą osobą zaszczycił Karczmę Solidarności ZG Sobieski, Przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność Jarosław Grzesik. Nie lada niespodzianką dla uczestników karczmy była obecność mistrza pięściarskiego, członka NSZZ Solidarność Damiana Jonaka. W tegorocznej imprezie brali udział również medaliści olimpijscy, Mieczysław Nowicki kolarz, który zdobył dwa krążki na olimpiadzie w Montrealu w 1976r. gdzie zdobył srebrny medal w kolarstwie drużynowym, do którego dołożył jeszcze brąz w wyścigu indywidualnym. W karczmie brał udział także Mieczysław Rudkowski, bokser, srebrny medalista z olimpiady w Monachium w 1972r. Przybyli oni na spotkanie gwareckie z szefem łódzkiego regionu NSZZ Solidarność Waldemarem Krencem. W imprezie brało udział wielu przedstawicieli Solidarności, których wszystkich nie sposób wymienić, lecz każdemu z osobna dziękujemy za udział w naszym corocznym spotkaniu. Na karczmie nie mogło zabraknąć Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta oraz jego zastępcy Dariusza Starzyckiego.

Wszyscy uczestnicy spotkania gwareckiego bawili się wybornie, zabawy i konkursy między ławami przebiegała w atmosferze zdrowej rywalizacji. Jak nakazuje tradycja górnicza, nowi adepci górniczego stanu zostali przyjęci w poczet gwarków skokiem przez skórę. Odbyła się jeszcze jedna uroczystość, nowoprzyjęci członkowie NSZZ Solidarność zostali pozbawieni „kocich ogonów” oraz przyjęli „chrzest piwny”. Niepokorni gwarkowie, aby ochłonąć lądowali w „dybach” lub „zasraniu piwnym”. Królem Piwnym tegorocznej karczmy został Marcin Lis, który nie dał szans konkurentom w konkursie o to miano.

Nad oprawą artystyczną czuwał barwny kabaret „Jestem” z Tarnowskich Gór, który nie pozwolił się nudzić ani przez chwilę uczestnikom zabawy podczas ponad czterogodzinnej imprezy.

Wszystkim uczestnikom tegorocznej XXII Karczmy Piwnej NSZZ Solidarność w PKW S.A. ZG Sobieski serdeczne Bóg Zapłać za miłą i kulturalną zabawę. Już dziś zapraszamy na przyszłoroczne spotkanie gwareckie. Szczęść Boże!

Zdjęcia z XXII Karczmy Piwnej NSZZ Solidarność w PKW S.A. ZG Sobieski – Jaworzno 22.12.2012r. >>>

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.