Ilość wyświetleń: 374

Święto Niepodległości

W piątek 11 listopada minęło 93 lata od odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia w całym kraju obchodzone jest Święto Niepodległości ustanowione przez władze naszego państwa w 1937 r.

 W Jaworznie centralne uroczystości rozpoczęły się w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny mszą św. koncelebrowaną przez proboszcza Eugeniusza Cebulskiego. Msza rozpoczęła się od wprowadzenia pocztów sztandarowych, wśród których nie mogło zabraknąć pocztów NSZZ Solidarność z wielu jaworznickich zakładów pracy. Nasz związek z ZG Sobieski reprezentowały dwa poczty sztandarowe, NSZZ Solidarność emerytów i rencistów byłych pracowników naszej firmy oraz członków związku obecnie pracujących w ZG Sobieski. – Wierzę w to mocno, że radośnie przeżyjemy ten wielki dzień, dzień niepodległości naszej ojczyzny. – Mówił do wiernych proboszcz Cebulski. – Będę się gorąco modlił, aby Boże błogosławieństwo towarzyszyło naszemu miastu. – Kontynuował kapłan.

Nasz związek, jako jedyny z ZG Sobieski jest znany z przywiązania do świąt patriotycznych czy religijnych i nigdy jeszcze nie zabrakło nas na tak podniosłych uroczystościach. Nasze oddanie do Boga i Ojczyzny przekłada się na codzienną pracę dla członków naszej Organizacji Związkowej, co niejednokrotnie udowadnialiśmy zostając sami w obronie praw pracowniczych w walce o godne płace a w szczególności w starciu o bezpieczeństwo pracowników naszej firmy.


Po uroczystej Mszy św. wszyscy spotkali się pod pomnikiem „W Hołdzie Jaworznianom Walczącym o Niepodległą Ojczyznę”. Po odśpiewaniu Hymnu Polski głos zabrał Prezydent miasta Jaworzna Paweł Silbert. – Spotykamy się w tym szczególnym dniu, aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości, uczcić pamięć tych wszystkich, którym przyszło żyć w czasach, kiedy trzeba było walczyć o ojczyznę, a za wolność oddawano życie. – Mówił Prezydent Jaworzna. –Dziewięćdziesiąt trzy lata temu, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapie Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami, a naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń. Zacięte walki o wolną Polskę prowadzone były nie tylko na polach bitew, ale i na dyplomatycznych salonach. Wspólna determinacja i wola zwycięstwa przerodziły się w ogromny sukces, a radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni – Kontynuował Prezydent Silbert.


Tradycyjnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Członkowie NSZZ Solidarność ZG Sobieski również złożyli wiązankę. W imieniu Sekcji Terenowej NSZZ Solidarność miasta Jaworzno wiązankę złożył zastępca przewodniczącego tejże komisji Ryszard Kosiński z przewodniczącym NSZZ Solidarność MPWiK Jaworzno Andrzejem Dudzikiem oraz pracownikiem Biura Terenowego NSZZ Solidarność Malwiną Siewiorek. W uroczystościach brał również udział zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Bogdan Biś.Dział informacji KZ NSZZ Solidarność  ZG Sobieski .