Ilość wyświetleń: 336

Górnicy przed PKW S.A.

Pięciuset pracowników Południowego Koncernu Węglowego S.A. wyraziło swą dezaprobatę przed siedzibą Zarządu PKW S.A. Górnicy wyszli na ulicę by sprzeciwić się wobec braku porozumienia płacowego na 2011 r. – Po 12 latach zmuszeni zostaliśmy do tego, aby to miejsce odwiedzić i upomnieć się o swoje wynagrodzenie mówię, że nie chciałbym abyśmy kolejny raz musieli tu przyjeżdżać. – Mówił Waldemar Sopata przewodniczący Solidarności w PKW S.A. – Obyśmy nie musieli przyjeżdżać tu większą grupą, bo na to nas stać i na to musimy być przygotowani. Wszystkie spółki w Tauronie są w sporach zbiorowych. To nie jest prawdą, że górnicy szukają zadymy, my przyszliśmy tu by mieszkańcy Jaworzna, Polska dowiedziała się jak wygląda dialog w spółce giełdowej – kontynuował Przewodniczący.

 

 

Manifestację zorganizowały organizacje związkowe działające w PKW S.A., ponieważ do dnia dzisiejszego nie doszło do porozumienia w sprawie płac na ten rok. Przedstawiciele pracowników domagają się 10 % podwyżki dla wszystkich pracowników spółki oraz wyrównania wynagrodzeń w ZG Janina do poziomu ZG Sobieski. Petycję z żądaniami odczytał Zastępca Przewodniczącego NSZZ Solidarność w PKWS S.A. Stanisław Kurnik. W petycji jest też mowa o zwiększeniu nakładów finansowych gwarantującą bezpieczną pracę oraz zwiększenie zatrudnienia w firmie.

Po odczytaniu petycji przedstawiciele związkowi wręczyli ją Prezesowi PKW S.A. Andrzejowi Szymkiewiczowi. – Do tej pory zawsze dogadywaliśmy się. Przez 12 lat umieliśmy się porozumieć myślę, że teraz też się porozumiemy. –  Mówił Prezes Szymkiewicz po otrzymaniu petycji.

Po przekazaniu Prezesowi petycji przed siedzibą Zarządu spółki głos zabrał Krzysztof Kraus Przewodniczący ZZG w Polsce w PKW S.A. – Koleżanki i koledzy stoimy dzisiaj przed budynkiem naszego zakładu. To nie myśmy chcieli zatrzymać ruch w Jaworznie utrudnić mieszkańcom życie. My zwróciliśmy się do Zarządu z informacją, że organizujemy manifestacją tutaj koło fontanny na parkingu. Powiedziano nam, że nie wolno, ponieważ Zabuży to pracę PKW, a po drugie taka wielka firma NOT też będzie miała utrudnioną pracę. – Mówił o kulisach pikiety Krzysiek Kraus.

Pikieta odbyła się w sposób pokojowy, co nie oznacza, że jeśli górnicy będą zmuszeni do kolejnej to już może nie być tak spokojnie. Po zakończeniu manifestacji górnicy z PKW S.A. dołączyli do protestujących przed siedzibą Tauron w Katowicach.


Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski .

Zdjęcia z pikiety przed PKW S.A. 27.04.2011r>>>

Przeczytaj petycję skierowaną do Zarządu PKW S.A. >>>