Ilość wyświetleń: 327

Dzień Górniczego Gniewu

W piątek 18 marca w Katowicach odbyła się manifestacja wszystkich central górniczych związków zawodowych. W sześciotysięcznym tłumie nie mogło zabraknąć członków Solidarności z ZG Sobieski. Górnicy w ten sposób wyrazili swój sprzeciw wobec działań rządu premiera Donalda Tuska i zarządów spółek węglowych, których zaniechania doprowadziły branżę na skraj zapaści, a pracę pod ziemią uczyniły najniebezpieczniejszą od lat.

 

 

Około godziny 10 manifestacja ruszyła sprzed katowickiego Spodka kierując się w stronę Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.  Do demonstracji zorganizowanej przez Solidarność dołączyły się wszystkie związki zawodowe działające w górnictwie. – Jedynym sukcesem tego rządu jest to, że zjednoczył związki zawodowe, że zaczęły one współpracować i dzisiaj wszystkie górnicze centrale są tutaj razem – mówił pod Urzędem Wojewódzkim Piotr Duda. Na ręce wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka przedstawiciele górniczych central związkowych przekazali petycję, w której domagają się między innymi wycofania się przez rząd z planów dot. przekazania nadzoru właścicielskiego nad spółkami węglowymi z resortu gospodarki do resortu skarbu państw oraz sprzeciwiają pospiesznej prywatyzacji polskiego górnictwa. –  Niech minister Grad nie wciska nam kitu, że  prywatyzacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej będzie przeprowadzania zgodnie ze strategią. To jest nieprawda panie ministrze. My nie damy się sprywatyzować w taki sposób jak stocznie, które po tej prywatyzacji upadły – powiedział przed Urzędem Dominik Kolorz, przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność. W postulatach jest również mowa o podatku od wyrobisk górniczych, który może zrujnować przemysł wydobywczy podkreślając, że już dziś kopalnie płacą 23 różne podatki wystarczająco obciążające górnictwo. Dominik Kolorz podkreślał również, że nie pozwolimy na taki scenariusz jak z polskimi stoczniami i za wszelką cenę będziemy bronić kopalń.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność zapowiedział, że katowicka manifestacja jest preludium tego, co na wiosnę i w lecie będzie się działo w całej Polsce. – Przedwczoraj Komisja Krajowa podjęła uchwałę o ogłoszeniu pogotowia protestacyjnego, w kwietniu uzgodnimy harmonogram działań. Pan premier Tusk chce się chwalić Polską podczas prezydencji w UE. My się pochwalimy za nich, pokażemy jak jest naprawdę – przestrzegł Piotr Duda.

Manifestacja zakończyła się pod siedzibą Katowickiego Holdingu Węglowego. Razem z górnikami w akcji protestacyjnej wzięli udział przedstawiciele Solidarności z innych branż.

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.

Dzień górniczego gniewu Katowice 18.03.2011r zdjęcia >>>