Ilość wyświetleń: 317

Beatyfikacja Jana Pawła II

To była szczególna niedziela Miłosierdzia Bożego. Pierwszego maja 2011 r. Ojciec św. Benedykt XVI podczas uroczystości na Placu św. Piotra w Watykanie ogłosił swego poprzednika Jana Pawła II błogosławionym. Zaledwie w sześć lat po śmierci Karol Wojtyła został wyniesiony na ołtarze, to ewenement, lecz już zaraz po tym jak odszedł do domu Ojca wierni z całego świata ogłosili Go świętym. Z tego radosnego powodu w całym kraju odbyły się Msze św. dziękczynne. Także w Jaworznie wierni uczestniczyli w takich uroczystościach.Członkowie NSZZ Solidarność z ZG Sobieski wraz z pocztami sztandarowymi brali udział w uroczystej mszy św. w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny. Nabożeństwo koncelebrowało trzech duchownych. – Dziś w sposób szczególny patrzymy na Boga – mówił podczas kazania ks. Tomasz Piotrowicz. – Już za dzisiejszy dzień, za ten dzień szczególny dla naszej ojczyzny niech będzie Bóg błogosławiony. – Kontynuował swą homilię duchowny. Wiele uwagi w kazaniu ks. Tomasz poświęcił nowemu Błogosławionemu. – Ojciec św. Jan Paweł II, współczesny świadek Bożego Miłosierdzia wskazywał niezachwianie nam jedyny model życia i nadziei człowieka. Wskazywał nam ewangelię miłosierdzia. Dla Papieża miłosierdzie było szczególną koncentracją na godności człowieka. – Mówił o Karolu Wojtyle ks. Piotrowicz.


W szczególny sposób nowy Błogosławiony został uczczony również w ZG Sobieski. Na cechowni szybu Piłsudski w ołtarzu św. Barbary zostało umieszczone popiersie naszego ukochanego Jana Pawła II. Przypomnijmy krótką historię tego popiersia, otóż wizerunek Jana Pawła II został ufundowany przez Komisję Zakładową NSZZ Solidarność w PKW S.A. ZG Sobieski w dwudziestą piątą rocznicę powstania związku. Popiersie to początkowo było wywieszone z boku ołtarza przez okres ponad pięciu lat. Z chwilą ogłoszenia Ojca św. błogosławionym zostało przeniesione w nawę ołtarza.


Nie musimy przypominać jak ważną osobą dla NSZZ Solidarność był Karol Wojtyła, który w wielu swoich encyklikach zwracał się do ludzi pracy z szacunkiem i do pracodawców, aby również szanowali wysiłek robotników. Czego w naszych czasach tak bardzo brakuje.


W pamięci członków naszego związku pozostają słowa wypowiedziane przez bł. Jana Pawła II w listopadzie 2003 roku w Watykanie podczas spotkania z przedstawicielami NSZZ Solidarność.  – Władza przechodzi z rąk do rąk, a robotnicy, rolnicy, nauczyciele, służba zdrowia i wszyscy inni pracownicy, bez względu na to, kto sprawuje władzę w kraju, oczekują pomocy w obronie ich słusznych praw. Tu nie może zabraknąć Solidarności –  powiedział bł. Jan Paweł II.  

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność w PKW S.A. ZG Sobieski .