Ilość wyświetleń: 210

Trzeciomajowe uroczystości

Dwieście dwudziesta rocznica uchwalenia konstytucji trzeciego maja przywitała nas deszczem i chłodem. Oficjalne uroczystości święta 3 maja odbyły się przed pomnikiem „ Jaworznianom Walczącym o Niepodległą Ojczyznę”. Obchody rozpoczęła uroczysta msza św. w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie. Trzeci maj to również św. Matki Boskiej Królowej Polski. W kolegiacie mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Adam Gołąb wspólnie z ks. Adamem mszę koncelebrował ks. Łukasz Małkiewicz. – W tym dniu dzisiejszym gromadzimy się w naszej świątyni. Gromadzimy się, aby uczcić naszą Matkę, aby uczcić Królową Polski. – Mówił ks. Gołąb.- Ale przychodzimy tutaj, aby przez Jej wstawiennictwo wyprosić Boga o błogosławieństwo dla naszej ojczyzny. Aby prosić o błogosławieństwo dla mieszkańców naszego miasta.  Będziemy prosić Boga, aby to Królestwo Maryi było Królestwem miłości, sprawiedliwości i pokoju. – Kontynuował duchowny. W uroczystościach nie mogło zabraknąć przedstawicieli NSZZ Solidarność z ZG Sobieski wraz z pocztami sztandarowymi. W obchodach wystawiony był również poczet sztandarowy PKW S.A.

 

 

W ceremonii przed pomnikiem w centrum Jaworzna przedstawiciele wszystkich jaworznickich organizacji, szkół i instytucji oraz wielu przedstawicieli jaworznickiej Solidarności złożyli kwiaty. Oficjalne przemówienie wygłosił prezydent miasta Paweł Silbert. – Dzisiaj mija dwieście dwadzieścia lat od dnia, który w dziejach Polski zapisał się, jako jeden z najważniejszy i najchlubniejszych rozdziałów. Uchwalono wówczas bardzo istotny dla naszego narodu dokument, konstytucję trzeciomajową. – Mówił prezydent Jaworzna.  – Powstała pierwsza w Europie, druga po Stanach Zjednoczonych Ameryki ustawa zasadnicza. Szanowni zebrani nasza obecność tutaj to wyraz przywiązania do patriotyzmu. – Kontynuował do zebranych prezydent Silbert.


Całość uroczysto
ści uświetniła swym występem artystycznym Teatralna Grupa Wielozadaniowa pod przewodnictwem Urszuli Warszawskiej.


NSZZ Solidarność w PKW S.A. ZG Sobieski uczestniczy we wszystkich ważnych uroczystościach kościelnych oraz patriotycznych uznając to za swój obowiązek. Jesteśmy z naszymi sztandarami tam gdzie można zaprezentować swoje przywiązanie do Boga i Ojczyzny.

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność w PKW S.A. ZG Sobieski .

Zdjęcia z obchodów święta 3 maja 2011 r.>>>