Ilość wyświetleń: 337

Rondo im. NSZZ Solidarność

W niedzielę 12 września rondo usytuowane przy Urzędzie Miejskim w Jaworznie otrzymało nazwę NSZZ Solidarność. W uroczystościach odsłonięcia nazwy brali udział przedstawiciele samorządu, NSZZ Solidarność oraz mieszkańcy miasta. Całość uświetniała Orkiestra Dęta Południowego Koncernu Węglowego S.A. – Czuję się ogromnie dumny z tego, że rondo nowo wybudowane z którego korzystają nasi mieszkańcy będzie nosiła tak piękną nazwę, nazwę która dla wielu z nas ma ogromne znaczenie. – Powiedział Prezydent Jaworzna Paweł Silbert. Wspomniał historię swej działalności w Solidarności. – Dla mnie Solidarność to idea, to wydarzenia, to ludzie, to w końcu przesłanie to o co kiedyś mocno zabiegaliśmy  a to co dzisiaj mamy to wolność. – kontynuował Prezydent Silbert.  Podziękował jaworznickiej Solidarności za inicjatywę w nadaniu nazwy NSZZ Solidarność dla ronda. Na wniosek związkowców Rada miasta w czerwcu podjęła uchwałę w tej sprawie. – Ogromnie się cieszę, że Państwo przyszliście i złożyliście nam taką propozycję i ogromnie się cieszę, że z radością mogliśmy ją przyjąć. – Podkreślał Prezydent Jaworzna.

Po wystąpieniu Pana Prezydenta głos zajął Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek. W krótkim przemówieniu powiedział czym dla niego jest Solidarność i że to dzięki Solidarności mamy odrodzony Samorząd Terytorialny. – W czerwcu Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie nadania rondu przy, którym stoimy imienia NSZZ Solidarność. XXX lecie to piękny jubileusz, dlatego też należy go świętować, należy radować się z wolności, którą przyniosła nam  Solidarność. – Mówił Przewodniczący Rady Miejskiej.

Przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko – Dąbrowskiej Solidarności podkreślał wkład naszego miasta wniesiony w działalność NSZZ Solidarności, wspomniał o tych którzy zostali internowani podczas stanu wojennego, tych którzy musieli emigrować z naszego kraju i do dziś przebywają na obczyźnie. – Jestem dumny, wzruszony a za razem szczęśliwy, że właśnie w tym mieście, w tym pięknym miejscu w centrum miasta będziemy odsłaniać rondo o nazwie NSZZ Solidarność. – Powiedział Piotr Duda. – Jest to podziękowanie dla tych wszystkich , którzy w 80 i 88 roku walczyli o wolną Polskę.. –- Podkreślał Pan Przewodniczący.

Po oficjalnych wystąpieniach Prezydent Miasta Jaworzno Paweł Silbert, przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek oraz Przewodniczący Regionu Śląsko – Dąbrowskiego NSZZ Solidarność Piotr Duda wspólnie odsłonili tablicę z nazwą ronda. Od 12 września rondo w centrum Jaworzna nosi nazwę Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.