Msza św. za Ojczyznę

Tradycją się stało, że w drugą niedzielę września w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny Solidarność Miasta Jaworzna organizuje Mszę św. za Ojczyznę. W tym roku uroczystości były szczególne ponieważ NSZZ Solidarność obchodzi jubileusz XXX lecia podpisania Porozumień sierpniowych, które zapoczątkowały istnienie związku.

W jaworznickiej kolegiacie Mszę św. koncelebrowało trzech księży. Podczas uroczystości w nawie bocznej świątyni zostało odsłonięte popiersie Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszko. Zawisło ono obok popiersia Jana Pawła II, które ufundowała jaworznicka Solidarność pięć lat temu z okazji XXV rocznicy powstania NSZZ Solidarność.  – Tak się okazało, że ten męczennik został ogłoszony Błogosławiony przez Kościół św. na XXX lecie powstania Solidarności, którego Związek Zawodowy Solidarność obrała za swojego patrona. – Mówił w chomiki ks. Prałat  Eugeniusz Cebulski. Podkreślił również jakie piętno odbił na społeczeństwie Błogosławiony ks. Jerzy,  jak umiał pracować dla drugiego człowieka i jak czasem brakowało Mu sił i czasu a jednak nikomu nie odmawiał pomocy.  – Trzeba się zastanowić  czy nie jest nam dany wielki święty patron na kolejne trudne czasy.- Kontynuował ks. Prałat.

Po uroczystej Mszy św. Zastępca Przewodniczącego Zarządu Regiony Śląsko – Dąbrowskiego NSZZ Solidarność Bogdan Biś podziękował za piękną uroczystość ks. Prałatowi i księżom koncelebrantom, wszystkim zaproszonym gościom. – Dziękuję poczto sztandarowym, szczególnie młodzieży. Dziękuję naszym pracodawcom, którzy są tu obecni, sponsorom bez których ta uroczystość też by się nie odbyła. – Podkreślał Bogdan Biś. Dodał, że jak Bóg pozwoli to za pięć lat jaworznicka solidarność postara się o kolejne popiersie tym razem Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.

Zdjęcia z Mszy św. za Ojczyznę oraz nadanie dla ronda imienia NSZZ Solidarność>>>