Ilość wyświetleń: 332

Protest przed Energą

W piątek 14 maja członkowie NSZZ Solidarność z Zakładu Górniczego Sobieski uczestniczyli w demonstracji pod siedzibą Energa S.A. w Gdańsku. Energa S.A. to jeden z trzech koncernów energetycznych w naszym kraju, oprócz tej firmy na polskim rynku energetycznym liczą się jeszcze Enea S.A. oraz Tauron Polska Energia S.A. w skład tej ostatniej grupy wchodzi Południowy Koncern Węglowy S.A.Związki Zawodowe skupione w Energa S.A. od prawie roku prowadzą spór zbiorowy z zarządem firmy. Domagają się między innymi podwyżki płac, ale w szczególności dotrzymywanie zapisów Umowy Społecznej, której zapisy są nagminnie łamane. Zarząd firmy odwleka rozmowy na wszystkie sposoby, dlatego na początku kwietnia Organizacje Związkowe odeszły od stołu i postanowiły przeprowadzić piątkową demonstrację.


Protestujący mieli ze sobą transparenty z napisami: „Polityka dla polityków-energetyka dla energetyków”, „PGR-y, huty, stocznie – a teraz energetyka!!!”, „Żądamy dialogu nie monologu!”. Pracownicy Energa obrzucili budynek zarządu jajami oraz czerwoną farbą, w stronę budynku poleciały petardy i świece dymne. „Gdzie są nasze prawa? Dlaczego prowadzicie prowokacyjną politykę? To my jesteśmy firmą a nie grupa polityków, to nie jest ich majątek.”- Mówił Roman Rutkowski z NSZZ Solidarność z Energa S.A. „Jest przerost zatrudnienia, ale w centralach i radach nadzorczych. Za dużo zarabiają zarządy a nie monterzy” – stwierdził dalej Rutkowski. Po około godzinnej pikiecie przed budynkiem zarządu przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego wręczyli swe żądania zarządowi firmy. Od zarządu otrzymali odpowiedź i zaproszenie do rozmów. „Nie spodziewaliśmy się tego. Spotkanie odbędzie się 20 maja. Zobaczymy czy przyniesie ono jakieś rezultaty.”- Mówi Roman Rutkowski lider NSZZ Solidarność w Energa S.A. Jeżeli rozmowy nie posuną się do przodu na 24 maja Organizacje Związkowe zapowiadają strajk generalny.


Następnie protestujący przeszli ulicami Gdańska pod Urząd Wojewódzki gdzie na ręce wicewojewody również złożyli swe postulaty. Po drodze złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.


Można zadać pytanie, co tam robili górnicy z Jaworzna? Otóż rynek energetyczny w Polsce jest uzależniony od węgla, to po pierwsze a po drugie, my również kiedyś możemy potrzebować pomocy!

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.

Demonstracja pod siedzibą Energa S.A. Gdańsk 14.05.2010 r. zdjęcia >>>