Ilość wyświetleń: 311

Finał konkursu wiedzy o „Solidarności”

W czwartek 6 listopada w auli biblioteki miejskiej w Jaworznie odbył się finał konkursu wiedzy o NSZZ Solidarność w latach 1980 do czasów współczesnych dla uczniów jaworznickich gimnazjów. Główną nagrodą w konkursie jest miesięczny pobyt w Stanach Zjednoczonych Ameryki ufundowany przez pierwszego Przewodniczącego NSZZ Solidarność w KWK Jaworzno z roku 1980 Pana Stanisława Czarnotę, internowanego w stanie wojennym oraz zmuszony przez „zbawicieli naszego kraju” do emigracji. Obecnie Stanisław Czarnota mieszka w Kaliforni. Nie oznacza to, że stracił kontakt z naszym krajem. Podczas ubiegłorocznego pobytu w Polsce narodził się pomysł konkursu, który z sukcesem doszedł do skutku.


Pierwszy etap konkursu odbył się przed wakacjami. Do półfinału przeszła szóstka zawodników z najwyższą ilością punktów i to właśnie oni spotkali się 6 listopada aby podjąć dalszą walkę.

Na wstępie zawodników, jurorów oraz zaproszonych gości przywitał Zastępca Przewodniczącego Regionu Śląsko – Dąbrowskiego NSZZ Solidarność Bogdan Biś wraz z głównym sponsorem konkursu Stanisławem Czarnotą. Wśród których byli sponsorzy nagród: przedstawiciele SKOK Jaworzno, przedstawiciel Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Pracowników Południowego Koncernu Węglowego Zakład Górniczy Sobieski, Prezydent Miasta Jaworzno Pan Paweł Silbert, przedstawiciel Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w Południowym Koncernie Węglowym Zakład Górniczy Sobieski oraz przedstawiciel Regionu Śląsko – Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.

Przewodnicząca jury Pani Ewa Zuber przedstawiła harmonogram konkursu oraz pozostałe panie z komisji sędziowskiej a były nimi: Pani Małgorzata Kurnik oraz Pani Longina Kryślewicz.

W półfinale zawodników obowiązywał test pisemny na, który półfinaliści mieli 20 minut. Po tym okresie czasu została zarządzona przerwa na ocenę wiadomości reprezentantów jaworznickich gimnazjów. Podczas przerwy zostało zaprezentowane widowisko multimedialne przygotowane przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr II w Jaworznie pod kierownictwem Pani Katarzyny Miler. Podczas części artystycznej uczniowie zaprezentowali burzliwe dzieje naszego Narodu na przestrzeni lat 1945 do czasów współczesnych przeplatane piosenkami z podziemia Solidarności między innymi Jacka Kaczmarskiego jak również Jana Pietrzaka.

Po przedstawieniu wszyscy ze skupieniem słuchali werdyktu Przewodniczącej jury Pani Ewy Zuber, która odczytała nazwiska finalistów konkursu ,a byli to: Soska Jakub, Soska Joanna oraz Ciura Piotr. Przystąpili oni do ostatecznej potyczki ,która składała się z czterech części. Z quizu w, którym zawodnicy wybierali sobie pytania od 1 do dziesięciu, w kolejnym punkcie pytania zadawał Stanisław Czarnota, następnie finaliści musieli popisać się znajomością tytułów piosenek z podziemia Solidarności i ostatnim zadaniem było rozpoznanie postaci polityki z lat osiemdziesiątych. Po tym krótkim, aczkolwiek emocjonującym starciu zwycięzcą został Jakub Soska, który pojedzie na miesiąc do USA. Miesięczny pobyt ,który ufundował Stanisław Czarnota będzie miał miejsce w sierpniu. Jakub wraz z opiekunem zwiedzi cztery stany. Kalifornię ,gdzie odwiedzi: Beverly Hills, Hollywood, Kodak Theatre, Walk of Fame, Disneyland i Six Flags Magic Mountain, muzeum Hanki Modrzejewskiej oraz Glendale Mortuary, gdzie jest wystawiany największy obraz Jana Styki „Ukrzyżowanie”. Wycieczka Los Angeles – San Francisko, Sonoma Valley – Sequoia Park/King Canyon, San Diego – Sea World.W stanie Arizona Jakub zobaczy Grand Canyon. W Utah: Bryce Canyon oraz Zion Canyon. Na koniec w stanie Nevada Jakub wraz z opiekunem zwiedzi Las Vegas.

Wszystkim uczestnikom konkursu pogratulował wiedzy Stanisław Czarnota oraz Bogdan Biś, a także podziękowali osobom zaangażowanym w całe przedsięwzięcie, w szczególności Pani Teresie Smyl Przewodniczącej Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania, również wszystkim sponsorom.

Wszyscy uczestnicy półfinał i finału otrzymali drobne upominki ,które wręczał osobiście Stanisław Czarnota oraz sponsorzy bez, których oprawa całego przedsięwzięcia była by o wiele skromniejsza.

Kulminacja konkursu odbyła się 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości pod nowo odsłoniętym pomnikiem „W Hołdzie Jaworznianom Walczącym o Niepodległą Ojczyznę” przy Jaworznickiej bibliotece, gdzie Jakub Soska otrzymał z rąk Stanisława Czarnoty dokumenty  upoważniające go oraz jego opiekuna do starania się o wizę do USA, a każdy z szóstki uczestników otrzymał pamiątkowe dyplomy oraz MP-4.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wiedzy i wytrwałości wszystkim uczestnikom Konkursu Wiedzy o NSZZ Solidarność.

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.

Zdjęcia z konkursu wiedzy o „Solidarności” >>>