Ilość wyświetleń: 412

Wymowne. Piotr Duda podarł postanowienie TSUE w sprawie Turowa. Ilnicki: To skazanie ludzi na biedę

Dziś w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność odbyła się konferencja prasowa, która poświęcona była kilku tematom – powołaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych, kwestii wyroku TSUE w sprawie Kopalni Węgla Brunatnego Turów oraz jednostronnym zerwaniu negocjacji nad „Umową Społeczną” przez stronę rządową. W konferencji wzięli udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność i Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów. 

Europejski Trybunał Niesprawiedliwości dokonał rzeczy strasznej, wyrok skazał ludzi na śmierć, na biedę, Polskę na ubóstwo energetyczne, na utratę suwerenności energetycznej. W tym momencie nasi koledzy związkowcy, także mieszkańcy Bogatyni, blokują dojazdy ze strony Czech i Niemiec. Być może nastąpi eskalacja. Wspólnie z Piotrem Dudą napisaliśmy pismo do premiera i rządu domagające się nieuznawania wyroku TSUE. Ten wyrok jest zakłamany, pokazuje, że nie ma żadnego Zielonego Ładu. Co to za Zielony Ład, jeśli za chwilkę komuś nie spodoba się kopalnia Bełchatów, Huta Częstochowa itd. Uważamy, że tego wyroku nie należy uznawać, sprawę trzeba jednoznacznie rozwiązać. Przypominam, że podpisaliśmy się pod protokołami z żądaniami Czeskimi, Niemieckimi, a za chwilę nikt tych protokołów nie uznaje. Co to za praworządność? To tak naprawdę testowanie suwerenności naszego kraju. My się na to nie zgadzamy. – retorycznie pytał Wojciech Ilnicki. Do sprawy odniósł się również Piotr Duda. 

NSZZ Solidarność walczył o to, aby faktycznie żyć w wolnym i demokratycznym kraju, daliśmy wolność Europie, robiliśmy wszystko by odejść od jurysdykcji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, a dzisiaj robią wszystko by nas włożyć w łapska Związku Socjalistycznych Republik Niemieckich. Wczoraj europoseł Zalewska mówiła, że będzie prosiła panią wiceprezes TSUE o zmianę wyroku. Solidarność nie będzie się o nic prosiła.

Następnie Piotr Duda porwał postanowienie TSUE w sprawie Turowa.

Sytuacja jest kuriozalna, dzisiaj można zapytać – panie premierze, panie prezydencie, gdzie polityka Wyszehradzka. Przyjaciele, a tutaj taka sytuacja kuriozalna, że musimy zamykać miejsca pracy także dla Czechów, bo w kopalni i elektrowni pracują również Czesi. To dla mnie niezrozumiałe. Chciałem także poinformować, że dzisiaj otrzymaliśmy telefon prośbą o spotkanie dziś z premierem Sasinem, oczywiście się zgodziłem jesteśmy ludźmi dialogu, ale nie zatrzyma to naszych działań związanych z manifestacją 9 czerwca. – dodał szef Solidarności. 

 Dalsza część konferencji dotyczyła problemów z dialogiem społecznym. Ocenił go Wojciech Ilnicki, który pełni również funkcję przewodniczącego ds. rozwoju dialogu społecznego w Polsce przy RDS. 

Sytuacja przypomina stare, złe czasy Komisji Trójstronnej. Dzisiejsze funkcjonowanie, gdy rząd zaprasza partnerów społecznych do rozmów w sprawie umowy społecznej, wspólnego porozumienia, a świeżo po rozpoczęciu rozmów je łamie to czarny przykład. Jaka to sytuacja, gdy ktoś zaprasza cię do rozmów, które zaraz łamie. To szczyt perfidii, na którą się nie zgadzamy. Przy takim dialogu nie usiądziemy razem do stołu – zaznaczył Wojciech Ilnicki. 

Premier Gowin proponuje umowę społeczną a później sam ją zrywa. Dzisiaj rano wspólnie podpisaliśmy stanowisko z OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Jak widać rząd PiS znów jednoczy centrale związkowe. Nad pracą zdalną, skoro rząd podjął się negocjacji z pracodawcami i związkami zawodowymi to powinniśmy to negocjować aż do skutku, a nie teraz zmienia tryb, że będzie to konsultowane zgodnie z ustawa o związkach zawodowych i ustawą o RDS-ie. Na to zgody nie będzie – dodał Piotr Duda. 

Marcin Żegliński – Tygodnik Solidarność

Źródło: tysol.pl