Ilość wyświetleń: 1 804

Sprawozdawcze ZZD NSZZ Solidarność ZG Sobieski za nami

Przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Na myśl przede wszystkim mam to czym się na co dzień zajmujemy. Czyli transformację energetyczną. To jest wielkie wyzwanie dla całego narodu, ale również dla nas dla TAURONU Wydobycie, dla ZG Sobieski. – rozpoczął Prezes TAURON Wydobycie Jacek Pytel, goszcząc na Sprawozdawczym Zakładowym Zebraniu Delegatów NSZZ Solidarność ZG Sobieski TAURON Wydobycie. 

W piątek 17 września w Jaworznie odbyło się Sprawozdawcze Zakładowe Zebranie Delegatów (ZZD) NSZZ Solidarność ZG Sobieski TAURON Wydobycie. ZZD to największa władza w NSZZ Solidarność ZG Sobieski z pośród, których wybierana jest Komisja Zakładowa i Prezydium bezpośrednio odpowiedzialne za funkcjonowanie związku. Sprawozdawcze Zakładowe Zebranie Delegatów powinno się odbyć w połowie kadencji, lecz ze względu na pandemię koronawirusa zmuszeni byliśmy do odłożenia w czasie sprawozdania. Szczęśliwie udało się przeprowadzić je 17 września. 

Sprawozdanie to szczegółowe przedstawienie prac KZ oraz Prezydium w obecnej kadencji, jest to również okazja do przedstawienia sytuacji zakładu bezpośrednio od zaproszonych gości, którzy chętnie podzielili się swą wiedzą bezpośrednio pracownikom. 

Podczas piątkowego zebrania Delegaci gościli szefostwo firmy tj. Prezesa TAURON Wydobycie Jacka Pytla, Wiceprezesa ds. Technicznych TAURON Wydobycie Romana Gąskę a także dyrektorów ZG Sobieski Tomasza Sporka Dyrektora ds. Pracy ZG Sobieski oraz Marcina Kruka Dyrektora ds. Technicznych ZG Sobieski. 

W temacie bieżącej sytuacji w TAURON Wydobycie dużo uwagi poświęcił Prezes Jacek Pytel. Mówił o skomplikowanej sytuacji spółki, o trudnych dwóch latach a także o perspektywie dla firmy odnośnie tzw. „umowy społecznej” dla górnictwa węgla kamiennego. 

–  Proszę Państwa, wśród rzeczy najważniejszych: jesteśmy w „umowie społecznej”, jest przed nami przyszłość funkcjonowania do 2049 roku – mówił Prezes Pytel- Niebawem jak sądzę uda się zawrzeć porozumienie w Prokuratorii Generalnej z głównym wykonawcą, który przystąpi do kontynuacji drążenia szybu Grzegorz. – Nic o nas bez nas. Nad wszystkim czuwamy. Mamy informacje, współpracujemy z ministerstwem. Wiemy, że 10 września delegacja Ministerstwa Aktywów Państwowych odbyła pierwsze spotkanie z KE w sprawie prenotyfikacji „umowy społecznej”. Wiemy, że również tutaj rozmowy nie są łatwe, będą wymagały wielu spotkań.

Prezes TAURON Wydobycie apelował do pracowników o wzmożenie sił, aby spółka wykonała plan – Mamy jeszcze kwartał, mam nadzieję, że uda się nam wykonać to, co żeśmy sobie założyli, żeby od roku przyszłego móc realizować ten poziom wydobycia jaki przyjęliśmy w „umowie społecznej”. 

Prezes Gąska mówił o bieżących robotach górniczych oraz przyszłych planach związanych z wydobyciem. Dużo uwagi poświęcił najbliższej przyszłości, łączeniu trzech zakładów w jeden podmiot. 

– Ruch, który został wykonany w ramach spółki, czyli połączenie w jeden podmiot trzech zakładów, spowoduje jedno. Mianowicie jakiekolwiek odchylenie w jednej jednostce będzie powodowało szybką interwencję na pozostałych zakładach i wyrównanie tej wielkości gdzie indziej. Dotyczy to wielkości produkcji jak wykorzystania funduszy inwestycyjnych, które nie wykorzystane w jednym zakładzie mogą być wykorzystane gdzie indziej –  mówił Prezes Gąska. – Na dzień dzisiejszy spółka ma strategiczne dwa projekty, pierwszy projekt związany z budową szybu Grzegorz. Jest to inwestycja, na którą czekamy wszyscy. Drugi to jest projekt inwestycyjny dla ZG Janina wykonanie poziomu 800 z pogłębieniem szybu Janina VI. Ten projekt jest już na ukończeniu. 

Dyrektorzy ZG Sobieski Marcin Kruk oraz Tomasz Sporek po krótce przedstawili sytuację w ZG Sobieski.

Po wystąpieniu gości zaproszonych przystąpiono do przedstawienia sprawozdań z prac Komisji Zakładowej oraz Komisji Rewizyjnej, po których do sprawozdania KZ bezpośrednio odniósł się Przewodniczący Waldemar Sopata. Mówił o pracy jaką związek wykonuje w funkcjonowanie firmy.  

– Czas nie jest łatwy, czas jest znowu trudny. Od wspomnianej tu KWK Jaworzno do dzisiaj. Czasami człowiek ma dość. 23 lata to jest nieustanna walka o byt tego zakładu i naprawdę tu nic przesadnego. I dzisiaj znowu jesteśmy w tym samym miejscu – mówił Przewodniczący. – 23 lata temu też było takie ZZD w którym podejmowaliśmy uchwałę, upoważniającą KZ, Prezydium, w którym wtedy ja miałem zaszczyt pierwszy raz uczestniczyć. Podejmowaliśmy decyzję przekształcając KWK Jaworzno w spółkę z.o.o. I dziś, zobaczcie jaka jest ironia losu, jesteśmy na takim samym etapie – kontynuował Przewodniczący Sopata. 

Wiele uwagi poświęcił różnego rodzaju negocjacjom, rozmową, pikietom i demonstracjom: – W kontekście co miało miejsce pod TPE i później manifestacja w Warszawie 9 czerwca. To były jasne informacje, a druga strona nas sprawdzała, to była demonstracja siły. Cały czas to jest walka, wyszarpywanie.

– Będziemy bronić tego zakładu, a ten zakład to szyb Grzegorz. I to nie tylko dla nas – podkreślał Przewodniczący Sopata. – Gdyby przyszedł ciężki moment, to do Was pierwszych, do delegatów będziemy się zwracać. Jakby było jakiekolwiek zagrożenie to zwrócimy się do Was.

Na koniec Przewodniczący mówił o „umowie społecznej” – Mam nadzieję, że jakby weszła w życie ta „umowa społeczna”, te dopłaty, to w końcu na jakiś czas sytuacja się ustabilizuje i oby trwało to jak w tej „umowie społecznej” jest zapisane. To jest naprawdę duże osiągnięcie, to też wynika z działalności, udało nam się wyciągnąć Janinę i Sobieski działalność do 49 roku. To jest zapisane, to jest niesamowite osiągnięcie.

Dział informacji NSZZ Solidarność ZG Sobieski.