Ilość wyświetleń: 356

Rząd obiecuje poprawę. Prace nad realizacją umowy mają nabrać tempa

Przyspieszenie prac nad wdrażaniem kluczowych zapisów umowy społecznej w sprawie transformacji górnictwa i województwa śląskiego oraz dołączenie przedstawicieli strony związkowej do udziału w procesie notyfikacji umowy w Unii Europejskiej. To jedne z najważniejszych ustaleń, jakie zapadły 24 stycznia podczas spotkania reprezentantów związków zawodowych z przedstawicielami rządu w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie.

– W bardzo ostry sposób omówiliśmy sobie stan realizacji umowy społecznej podpisanej w zeszłym roku – powiedział po zakończeniu rozmów Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Jak zaznaczał przed spotkaniem, w ocenie przedstawicieli strony społecznej od maja zrealizowano praktycznie tylko jeden element umowy, w ramach nowelizacji ustawy górniczej, czyli pakiet osłon socjalnych. – Natomiast wszystkie pozostałe kwestie, w naszej ocenie są głęboko w lesie – dodał.

Podczas rozmów zapadły ustalenia dotyczące przyspieszenia działań mających na celu wdrożenie zapisów umowy społecznej. Przede wszystkim strony ustaliły, że zwiększone zostanie tempo prac na projektem ustawy o Funduszu Transformacji Śląska, która jest jednym z kluczowych aktów prawnych niezbędnych do zapewnienia finansowania całego procesu transformacyjnego. – Zgodnie z deklaracją pana premiera Sasina, ma on za tydzień stanąć na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów. Ustaliliśmy też, że przyspieszenia wymagają wszystkie inwestycje w niskoemisyjne technologie węglowe. Strona rządowa wreszcie zgodziła się na to, aby przedstawiciel strony związkowej brał udział w procesie notyfikacyjnym w Unii Europejskiej. Taki przedstawiciel został dzisiaj wytypowany – powiedział Dominik Kolorz.

– Doszliśmy też do wniosku, że musimy się cyklicznie spotykać, aby renegocjować pewne elementy umowy, szczególnie te elementy kosztowe, te dotyczące planów operacyjnych, bo wiecie Państwo doskonale, że inflacja spowodowała to, że zdrożało wszystko – powiedział dziennikarzom po zakończeniu rozmów szef śląsko-dąbrowskiej „S”.

Podkreślił, że jednym z bardzo istotnych efektów rozmów 24 stycznia jest uzyskanie zapewnienia ze strony reprezentantów rządu, iż wniosek notyfikacyjny zostanie przedstawiony stronie społecznej w dokładnie takim samym terminie, w jakim zostanie przekazany Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a podstawą tego wniosku będą założenia umowy społecznej szczególnie te dotyczące osi czasu. – Czyli na dzisiaj nie będzie żadnego innego wniosku z żadną inną datą zamknięcia kopalni ostateczną jak rok 2049 wynikający z umowy – powiedział Dominik Kolorz. Kwestia ewentualnych zmian na ustalonej w umowie społecznej osi czasu budziła w ostatnich tygodniach spore emocje wśród załóg kopalń, bo pojawiła się informacja, że rozpatrywane są scenariusze alternatywne zakładające znaczne skrócenie uzgodnionych terminów zakończenia wydobycia w poszczególnych kopalniach.

Jak zaznaczył szef śląsko-dąbrowskiej „S” podczas spotkania sporo czasu poświęcono tematowi zagrożeń, jakie niesie unijna polityka klimatyczna dla polskiej gospodarki i dla polskiego społeczeństwa. – Bardzo mocno wyartykułowaliśmy, że to wszystko, czego my obawialiśmy się jako strona społeczna w kontekście polityki klimatycznej, to już się stało. Niestety żadne rządy nie słuchały naszych argumentów od 15 lat i dzisiaj mamy to, co mamy, że przysłowiowy chleb będziemy musieli kupować na kromki – dodał przewodniczący.

W spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych, sygnatariuszy umowy społecznej z maja 2021 roku obok wicepremiera i szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacka Sasina, uczestniczyli też Piotr Nowak, minister rozwoju i technologii, Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, Krzysztof Kubów, szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz reprezentant resortu klimatu i środowiska.

Następne spotkanie stron zaplanowano na 10 lutego.

Spotkanie 24 stycznia to efekt ultimatum, jakie 13 stycznia stronie rządowej postawił Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, żądając natychmiastowego podjęcia rozmów dotyczących wypełnienia zapisów umowy społecznej i grożąc rozpoczęciem radykalnych akcji protestacyjnych.

ny, łk

Źródło: solidarnosckatowice.pl