Rodzimy węgiel to bezpieczeństwo Polski

Rada Krajowa Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” ze zdumieniem przyjęła słowa premiera Mateusza Morawieckiego o rozpoczęciu rozmów z premierem Australii w sprawie importu węgla z Rosji importem węgla z Australii – czytamy w stanowisku Rady Sekretariatu.

W stanowisku związkowcy wyrażają zdumienie, iż w tej trudnej sytuacji polski rząd nie bierze pod uwagę możliwości, by import rosyjskiego węgla zastąpić własnym surowcem zamiast szukać alternatywnych dostawców.

„Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, iż opieranie się na importowanych nośnikach energii doprowadzi do utraty suwerenności energetycznej naszego kraju”.

Zdaniem związkowców „Solidarności” inwestycje w polskie górnictwo to nie tylko gwarancja produkcji energii podczas kryzysów, ale też obrona przed wahaniami cen surowców energetycznych.

„Apelujemy o porzucenie koncepcji dalszego uzależniania się od surowców energetycznych z importu i o zintensyfikowanie działań, które w kilkuletniej perspektywie czasowej umożliwią zwiększenie wydobycia polskiego węgla. Wykorzystajmy tę szansę!”

Stanowisko tutaj>>>

Źródło: ksgie.pl