Przedstawiciele „Solidarności” złożyli pisma w biurze poselskim premiera Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki nie udzielił odpowiedzi na prośby „Solidarności” o spotkanie w sprawie problemów w grupie TAURON. Związkowcy wzięli więc sprawy w swoje ręce, najpierw między godziną 7.30 a 8.30 trwał protest samochodowy pod katowicką siedzibą spółki TAURON. Następnie przedstawiciele „Solidarności” złożyli wizytę w poselskim biurze Mateusza Morawieckiego.

Związkowcy w biurze poselskim Posła Mateusza Morawieckiego wręczyli pisma, które były skierowane do Pana Premiera od przedstawicieli NSZZ „Solidarność” z TAURON w temacie sytuacji w spółce oraz napiętej sytuacji społecznej z dnia 15.04.2021r., wcześniej wysłane do Prezesa Rady Ministrów pocztą elektroniczną oraz tradycyjną. Przedstawiciele Solidarności złożyli osobiście również pismo z dnia 19.04.2021r. skierowane do Premiera Morawieckiego od Przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

Związkowcy w biurze nie spotkali Pana Premiera, jednak pisma odebrał Pan Kamil Jaszczak, dyrektor biura posła Morawieckiego.

Przedstawiciele „Solidarności” udali się również do biura poselskiego pani poseł Bożeny Borys-Szopa, które w związku z pandemią koronawirusa pracuje zdalnie, pisma zostały jednak złożone na recepcji. Dziś pisma otrzymają również posłowie Michał Wójcik, Ewa Malik, Robert Warwas, Waldemar Andzel oraz Marek Wesoły.

Panowie i panie parlamentarzyści, liczymy, że zainteresujemy Państwo problemami TAURONU. Liczymy na interwencje! – słyszmy od związkowców.

– Proponowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych działania, dążące do wydzielenia wszystkich aktywów węglowych z koncernów energetycznych, przy braku jakiegokolwiek dialogu społecznego, doprowadziły w Grupie TAURON do sytuacji kryzysowej – napisał liście do Premiera Mateusza Morawieckiego przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda. Wskazuje, że stronie społecznej nie przekazano podstawowych informacji dot. transformacji polskiej energetyki, związanej z tym ochronie miejsc pracy, a jedyna wiedza jaka jest dostępna to pojawiające się w przestrzeni publicznej kolejne niejasne koncepcje.

– Skutkiem tego we wszystkich Spółkach Grupy TAURON od blisko miesiąca prowadzone są spory zbiorowe, których celem jest zachowanie bezpieczeństwa miejsc pracy i płacy. Spory te weszły już w fazę mediacji, ale postawa poszczególnych zarządów Grupy oraz urzędników Ministerstwa Aktywów Państwowych dają pewność, że w Grupie tej czeka nas ostry konflikt społeczny i protesty, jakich w Polsce nie widziano od wielu lat – argumentuje Przewodniczący.

Piotr Duda wnioskuje do Premiera o pilne spotkanie z przedstawicielami „Solidarności” z Grupy TAURON, Sekretariatu Górnictwa i Energetyki oraz Zarządów Regionów na terenie których funkcjonują spółki TAURON-u i prawdziwy dialog z partnerami społecznymi, w przeciwnym razie dojdzie do protestów.

– Ostrzegam Panie Premierze. Próba narzucenia nieakceptowanych społecznie rozwiązań w obszarze transformacji sektora energetycznego spowoduje, że Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” podejmie zdecydowane działania. Jeśli będzie to konieczne, również przez cały Związek. Proszę pamiętać, że nie dotyczy to tylko Grupy TAURON, ale całej branży energetycznej, a w konsekwencji całej gospodarki i budżetów domowych wszystkich obywateli – podsumowuje Przewodniczący.

Zdjęcia własne.

Źródło: tysol.pl