Premier miga się od spotkania ze związkowcami. Jutro jego biuro poselskie odwiedzi „Solidarność”!

– Osoby, które znają tę branżę od podszewki wiedzą doskonale, że jest tutaj sprzeczność również między związkowcami, między związkami zawodowymi energetyki i górnictwa. Sądzę, że warto, by w ramach związków zawodowych z różnych branż wypracować odpowiednie spójne rozwiązania, które potem będą mogły być przedyskutowane z nami – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapytany przez dziennikarza „TS”, czy spotka się ze związkowcami Solidarności, by porozmawiać o transformacji energetycznej.

Panie premierze, we wszystkich spółkach grupy TAURON trwają spory zbiorowe, dziś negatywne stanowisko ws. wydzielenia „zielonego bloku” poza elektrownię Połaniec wyraziła Solidarność z tej elektrowni. Czy pan premier spotka się w najbliższym czasie ze związkowcami Solidarności by porozmawiać o transformacji energetycznej? – spytał red. Mateusz Kosiński z „Tygodnika Solidarność”.

Nie dalej jak kilka dni temu spotkałem się ze związkowcami, liderami związkowymi, innej branży, która jest w znacznie trudniejszej sytuacji, branży górniczej w Katowicach. Mogę powiedzieć, że tutaj współpracujemy z ministrami, przede wszystkim panem premierem Sasinem, nad odpowiednim ukształtowaniem całego systemu energetycznego z uwzględnieniem jego bezpieczeństwa, ale także kosztów dla całego systemu, czyli dla gospodarki, dla przedsiębiorców i dla polskich rodzin, dla Polaków, w taki sposób, aby z jednej strony te przedsiębiorstwa które prąd dostarczają były cały czas naszymi kluczowymi przedsiębiorstwami energetycznymi, również w kolejnych dekadach, ale także, by ta transformacja uwzględniała wyzwania czasów dzisiejszych – odpowiedział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że z tego względu rząd będzie starał wypracować kompromis między kilkoma sektorami – tymi najbardziej energochłonnymi, ale także wytwórstwa energetycznego, a także tymi dostarczającymi surowiec.

Osoby, które znają tę branżę od podszewki wiedzą doskonale, że jest tutaj sprzeczność również między związkowcami, między związkami zawodowymi energetyki i górnictwa. Państwo wiecie o tym doskonale, co mam tutaj na myśli. Sądzę, że warto, by w ramach związków zawodowych z różnych branż wypracować odpowiednie spójne rozwiązania, które potem będą mogły być przedyskutowane z nami, a na koniec nie zapomnijmy o tym, że w niektórych obszarach będą wymagane zgody Komisji Europejskiej – podsumował premier.

Odpowiedzi te nie satysfakcjonują związkowców ze spółek TAURON, którzy jutro w godzinach między 7.30 a 8.30 planują protest.

Spontaniczny przejazd samochodami będzie się odbywał ul. Chorzowską w Katowicach na wysokości siedziby TAURON PE. w obu kierunkach. Następnie związkowcy mają przejechać pod biuro poselskie Posła Mateusza Morawieckiego, aby wręczyć pisma, które były skierowane do Pana Premiera od przedstawicieli NSZZ Solidarność z TAURON w temacie sytuacji w spółce oraz napiętej sytuacji społecznej z dnia 15.04.2021r. Wysłane do Prezesa Rady Ministrów pocztą elektroniczną oraz tradycyjną.

Przedstawiciele Solidarności złożą osobiście również pismo skierowane do Premiera Morawieckiego od Przewodniczącego KK NSZZ Solidarność Piotra Dudy z dnia 19.04.2021r.

Akcja wręczenia pism odbędzie się ok godziny 9.30 w biurze poselskim Posła Mateusza Morawieckiego w Katowicach przy ul. Warszawskiej 23.

Pisma te jutro otrzymają również posłowie Michał Wójcik, Bożena Borys-Szopa, Ewa Malik, Robert Warwas, Waldemar Andzel oraz Marek Wesoły.

Zdjęcie: Daniel Gnap/KPRM

Źródło: tysol.pl