Ilość wyświetleń: 624

Ponad 16. litrów oddanej krwi

W piątek 13. maja po raz kolejny na parkingu stołówki szybu Piłsudski ZG Sobieski w Jaworznie odbyła się akcja krwiodawcza zorganizowana wspólnie przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski oraz NSZZ Solidarność ZG Sobieski.

– W tym roku akcje organizujemy co drugi miesiąc, spowodowane jest to częstszymi kwestami krwiodawczymi, organizowanymi przez PCK oddział Jaworzno, jednak nie jest przesądzone abyśmy od przyszłego roku nie powrócili do comiesięcznych zbiórek krwi – mówi Dariusz Piechowicz prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski zarazem zastępca przewodniczącego NSZZ Solidarność ZG Sobieski. – Akcje krwiodawcze organizowane przez nasz klub, przy współudziale Solidarności z ZG Sobieski od dawna cieszą się zainteresowaniem wśród załogi naszej kopalni, od dłuższego czasu możemy zauważyć, że uczestniczą w nich krwiodawcy nie związani z naszą firmą. Zdarzają się również honorowi dawcy krwi z poza naszego miasta – dodaje szef Honorowych Dawców Krwi w ZG Sobieski.

W piątkowej akcji krwiodawczej na oddanie krwi zdecydowało się 39. wrażliwych ludzi, ostatecznie ten niepowtarzalny dar życia, jakim jest krew oddało 36. bezinteresownych osób. Oddali oni ponad 16 litrów tego życiodajnego płynu. 

– Akcje nasze nie mogłyby się odbywać bez zaangażowania wielu osób. Bardzo dziękujemy wolontariuszowi PCK oddział Jaworzno Panu Antoniemu Rutkowskiemu za fachowe wsparcie, pomoc i zaangażowanie w nasze akcje krwiodawcze – mówi Dariusz Piechowicz. – Dziękujemy dyrekcji ZG Sobieski za pozwolenie na przeprowadzenie tych akcji na trenie firmy, służbom ochrony za zabezpieczenie miejsca dla autokaru do poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic. Pani Agacie Jasickiej za udostępnienie miejsca dla krwiodawców, zabezpieczenie napoi oraz dobroć serca – dodaje prezes KHDK przy ZG Sobieski. – Przede wszystkim dziękujemy Wam krwiodawcy za bezinteresowny dar życia, bez Was te akcje nie miały by sensu. Dlatego zachęcam jeszcze nie zdecydowanych, aby odważyli się przyjść na kolejną akcję krwiodawczą o szczegółach będziemy informowali wkrótce – zachęca na koniec Piechowicz. 

Nie od dziś wiadomo, że krwi nie da się zastąpić żadnym sztucznym preparatem, dlatego potrzebny jest regularny dopływ tego cennego płynu. Magazynowanie krwi również nie może trwać w nieskończoność z tego powodu potrzebne jest zrównoważone pozyskiwanie krwi, toteż ważne jest, aby krwiodawcy regularnie oddawali krew. Mężczyźni donacji mogą poddawać się co drugi miesiąc, kobiety zaś krew mogą oddawać co trzy miesiące. 

Jeszcze raz zachęcamy do oddawania krwi i zapraszamy na kolejne akcje krwiodawcze organizowane wspólnie przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski oraz NSZZ Solidarność ZG Sobieski.

Dział informacji NSZZ Solidarność ZG Sobieski.