Ilość wyświetleń: 694

Udana akcja krwiodawcza

„Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresowni, to gest wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia. Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich krajach świata.” – Jan Paweł II na światowym Dniu Krwiodawców w 2004 r.

Jak co miesiąc na parking przy stołówce szybu Piłsudski Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie zaparkował autokar do poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic. 

Akcje krwiodawcze przy Zakładzie Górniczym Sobieski organizują wspólnie NSZZ Solidarność ZG Sobieski oraz Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski. W piątek 21 lutego odbyła się druga w tym roku zbiórka krwi, która trwała od godziny 8.00 do 14.00. 

Od godzin rannych autokar do poboru krwi był oblegany przez honorowych krwiodawców. Cisi bohaterowie, jak określa się krwiodawców, cenią sobie akcje krwiodawcze organizowane przez NSZZ Solidarność ZG Sobieski oraz Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski. Z początku w akcjach tych udział brali głównie górnicy pracujący w ZG Sobieski, jednak w ostatnim czasie możemy zauważyć krwiodawców z poza kopalni. 

W Polsce krwiodawstwo opiera się na dawcach honorowych, którzy nie otrzymują zapłaty za swoją krew i niejednokrotnie nie zdając sobie z tego sprawy ratują komuś życie. Bez krwi honorowych krwiodawców nie mogłyby się odbyć skomplikowane operacje. Bez Ich krwi nie można by było pomóc osobom po ciężkim wypadkom. Nie wszyscy wiedzą, że z pochodnych krwi robione są niektóre leki. Krew potrzebna jest również przy leczeniu białaczki. 

W piątkowej akcji krwiodawczej krew oddało 53 honorowych krwiodawców, którzy oddali przeszło 24 litry krwi. To imponujące cyfry za którymi kryje się czyjeś życie.

Oddanie krwi to jeden z najcenniejszych darów, to danie drugiemu wiary – często traconej w wyniku choroby, to niejednokrotnie nadzieja na wyleczenia, to dar chrześcijańskiej miłości bliźniego. Dlatego tak ważne jest pozyskiwanie nowych krwiodawców, bo choć nauka i postęp z roku na rok czynią wiele dla medycyny to jeszcze nikomu nie udało się wynaleźć sztucznej krwi, bądź składników, które mogły by ją zastąpić. 

Te comiesięczne akcje nie mogły by się odbyć bez pomocy ludzi dobrej woli. Dziękujemy Dyrekcji ZG Sobieski za pozwolenie na przeprowadzenie naszych akcji krwiodawczych na terenie ZG Sobieski, dziękujemy Pani Agacie Jasicy za pomoc w zapewnieniu miejsca dla ekipy krwiodawczej oraz krwiodawców a także zapewnienie ciepłych i zimnych napoi. Dziękujemy służbom ochrony za zabezpieczenie miejsca dla autokaru do poboru krwi.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę samych cichych bohaterów, którzy jak zwykle nie zawiedli. 

Zapraszamy na kolejne akcje krwiodawcze organizowane przez NSZZ Solidarność ZG Sobieski oraz Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski.

Dział informacji NSZZ Solidarność ZG Sobieski.