Ilość wyświetleń: 369

„Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność”

„Tygodnik Solidarność” jest z nami od blisko 40 lat. To twórca i świadek historii. Spotykamy się dzisiaj na uroczystości wręczenia tytułu „Człowieka Roku Tygodnika Solidarność”. To jeden z najważniejszych i najstarszych tytułów jakie są wręczane przez ogólnopolskie tygodniki opinii. W swojej ponad 20 letniej historii tytuł Człowieka Roku otrzymały 22 osoby. Podczas dzisiejszej gali będziemy mogli je wszystkie przywołać – powiedział otwierając galę Marek Lewandowski.

Następnie głos zabrał redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski. 

Jakiś czas temu obchodziliśmy urodziny prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Człowieka od zawsze związanego z Solidarnością.  Najpierw poprzez podziemie, a w końcu jako wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Prezydenta, który do końca pozostał przyjacielem Solidarności. Symboliczną kontynuacją tej przyjaźni jest kadencja Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który jak sam często twierdzi, jest politycznym wychowankiem Lecha Kaczyńskiego. Dowodem tej przyjaźni są dwie umowy, które Pan Prezydent podpisał z Solidarnością. Pierwsza, będąca wyrazem realizacji wzajemnych obietnic pozwoliła stronom sobie zaufać. Dokonano epokowej zmiany w zakresie prowadzenia Dialogu Społecznego, obniżono wiek emerytalny, podwyższono płacę minimalną. Wprowadzono programy społeczne, które pozwoliły zmienić życie i przywrócić godność milionom Polaków. Podpisana niedawno druga umowa daje gwarancje, że wsparcie dla polskich rodzin będzie realizowane w ramach programów społecznych, daje gwarancje obrony praw pracowniczych i promocji patriotyzmu gospodarczego. 

Szanowny Panie Prezydencie! Solidarność mogła zawsze na Pana liczyć. I za to w imieniu swoim, jak i całej redakcji „Tygodnika Solidarność”, chciałem Panu serdecznie podziękować 
– zabrał głos red. naczelny „Tygodnika Solidarność”, red. Michał Ossowski po czym wspólnie z Przewodniczącym Piotrem Dudą wręczyli statuetkę „Człowieka Roku Tygodnika Solidarność” Prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Głos zabrał Pan Prezydent.

Bardzo jestem wzruszony i uważam to za wielki zaszczyt dla mnie. To jest wyjątkowe wyróżnienie, że właśnie „Tygodnik Solidarność”, pismo tak bliskie sercu mojego prezydenta Lecha Kaczyńskiego wyznaje mi tę wyjątkową nagrodę – powiedział Andrzej Duda.
 

Dziękuję też za te słowa o „prezydencie przyjaznym pracownikom”, ale chcę podkreślić (…) miałem szczęści i jestem szczęśliwcem, że przez te pięć lat mojej prezydentury zawsze był rząd, który także chciał realizować te zobowiązania… – przypomniał.
 

Dla mnie Solidarność to jest spojrzenie na Polskę w niezwykle obiektywny sposób, kiedyś miałem taką długą rozmowę z Panem Przewodniczącym Piotrem Dudą i ona była jakby kontynuacją rozmów, które odbywałem z moim Ojcem, który jest od wielu lat członkiem „Solidarności” (…) potem rozmawiałem też wielokrotnie z Panem Prezydentem Lechem Kaczyńskim (…) o tym jaka jest rola „Solidarności” i jedno, proszę Państwa, przede wszystkim to jest ruch tak masowy, tak wielki, że tam nie ma żadnych interesików w tym ujęciu globalnym, to jest spojrzenie na Polskę – zauważył.
 

Jedna rzecz niezwykle logiczna, przecież „Solidarność” nie chce doprowadzić do tego, żeby przedsiębiorcy upadali, żeby zakłady pracy były likwidowane, bo przecież wtedy nie będzie pracowników (…) idea „Solidarności” polega na tym, żeby bronić praw pracowniczych, ale bronić ich w taki sposób, żeby działo się to z pożytkiem dla gospodarki – podkreślił.
 

Ja sobie to ogromnie wziąłem do serca i dlatego myślę, że ta moje współpraca z „Solidarnością” tak dobrze się układała – zaznaczył.

Następnie przemówił Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda:

Dzisiejsza uroczystość na pewno nie była usłana różami. 19 lutego, podczas ostatniego posiedzenia Komisji Krajowej rozmawialiśmy i mieliśmy piękne plany dot. nowej umowy programowej z Panem Prezydentem, a także organizacji tej właśnie gali, która miała się odbyć 28 marca, tutaj w Zakopanem. Gala wtedy się nie odbyła. Mamy prawie 3 miesiące prawie poślizgu, ale dzisiaj jesteśmy tutaj. Nie jest to może „strefa relaksu”, jak w Warszawie u Pana Trzaskowskiego, ale na pewno Państwo się na pewno lepiej czujecie niż tam. Nas na takie luksusy po prostu nie stać. 

„Tygodnik Solidarność ma swoją wspaniałą historię, o której mówił Pan Michał Ossowski, redaktor naczelny. W przyszłym roku będziemy obchodzić 40-lecie pierwszego wydania. To dla nas bardzo ważne, ale co roku jako kapituła siedzimy, wychodzimy, wracamy, dyskutujemy, komu chcemy przyznać kolejny tytuł „Człowieka Roku Tygodnika Solidarność”. W tym gronie znalazły się zacne osoby ze świata polityki, duchowieństwa, a także mama naszego drogiego patrona ks. Jerzego Popiełuszko. To dla nas bardzo ważne. A także Prezydent śp. Lech Kaczyński. Dzisiaj jest dla nas wielkim zaszczytem, że po raz pierwszy tę nagrodę otrzymuje urzędujący Prezydent. To dla nas wielki honor i zaszczyt. 
– mówił Piotr Duda. 

Źródło: tysol.pl

Całość uroczystej gali w video.

Zdjęcia Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność.