Ilość wyświetleń: 410

Minister Maląg o emeryturach stażowych: Pracujemy nad jak najlepszym rozwiązaniem. Jestem dobrej myśli

W dniu dzisiejszym odbyło się wręczenie nagrody Człowieka Roku 2019 „Tygodnika Solidarność”. Laureatem nagrody został prezydent Andrzej Duda. W uroczystości uczestniczyło wielu znakomitych gości, m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Po uroczystości pani minister znalazła krótką chwilę na rozmowę z „Tygodnikiem Solidarność”.

Prowadzący rozmowę Mateusz Kosiński pytał m.in. o wprowadzony niedawno „dodatek solidarnościowy”.

– „Dodatek solidarnościowy”, inicjatywa pana prezydenta Andrzeja Dudy, ale wypracowana także z Solidarnością i ze stroną rządową to wsparcie dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji. Priorytetem jest ochrona miejsc pracy, pomoc pracownikom, aby w trudnym czasie pandemii i spowolnienia gospodarczego nie tracili pracy. Jednak są takie osoby, które straciły pracę i dodatek solidarnościowy 1400 zł netto przez trzy miesiące, wypłacany już w czerwcu, lipcu i sierpniu, to wsparcie by te osoby mogły przetrwać trudny czas. Od miesiąca września zostanie podniesiony zasiłek dla bezrobotnych do kwoty 1200 zł. Cały czas jako rząd będziemy podejmować działania by niwelować takie skutki, które są przeciwko pracownikowi. Wsparcie pracowników jest priorytetem – zaznaczyła minister Maląg, która podkreśliła również, że ustawa dotycząca „dodatku solidarnościowego” została podpisana przez Pana Prezydenta w sobotę a już na dziś złożono ponad 20 tys. wniosków o jej przyznanie. Wypłaty zasiłku powinny ruszyć dzisiaj lub jutro.

W trakcie rozmowy nie zabrakło pytania o emerytury stażowe, jeden z nielicznych postulatów pierwszej umowy programowej między Solidarnością a Panem Prezydentem Andrzejem Dudą, który nie został jeszcze zrealizowany.

– Pracujemy w porozumieniu z Panem Prezydentem nad przedstawieniem jak najlepszego rozwiązania. Jestem dobrej myśli, że wypracujemy taką ustawę, która rzeczywiście pozwoli wprowadzić i zrealizować postanowienia porozumienia. Wiarygodność, to co dzisiaj mówił pan Przewodniczący Piotr Duda, o Panu Prezydencie, cechuje tę prezydenturę. Współpraca z Solidarnością jest niezwykle ważna, to słuchanie głosów pracowników i przede wszystkim możemy dobre rzeczy tworzyć tylko wtedy, gdy jest dobry dialog w sferze społecznej, pracodawców, rządu i Pana Prezydenta – podkreśliła pani minister.

Źródło: tysol.pl