Ilość wyświetleń: 331

Robotnicy w 1980 roku walczyli o godność i normalność – uroczystości w Jastrzębiu Zdroju

Wolność i solidarność to fundament, na którym zbudowana jest Polska – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i powstania NSZZ Solidarność, które odbyły się 3 września w Jastrzębiu-Zdroju.

Wolność i solidarność to fundament, na którym zbudowana jest Polska – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i powstania NSZZ Solidarność, które odbyły się 3 września w Jastrzębiu-Zdroju.

 

W przemówieniu wygłoszonym pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego premier podkreślił, że robotnicy w 1980 roku walczyli o godność i normalność.  – Śpiewaliśmy wtedy „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Wierzyliśmy, że jak przyjdzie wolność, to mury runą i one runęły. Ale architekci zmian tamtych czasów postąpili trochę inaczej niż to marzyło się robotnikom i ludziom Solidarności w 1980 roku. Pewien mur bezsilności, obojętności na los ludzi, mur niemożności, niemocy, on trwał przez długie lata III RP. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy my dzisiaj dalej kończyli burzenie tego muru, który został wzniesiony w latach PRL i o zburzenie którego walczyli robotnicy i górnicy w różnych miejscach w Polsce – mówił Mateusz Morawiecki.

 

 

Nawiązując do postulatów pracowniczych,  które zgłosili robotnicy w 1980 roku,  premier wskazał, że jego rząd stara się realizować zobowiązania podjęte przez Solidarność i prowadzi politykę finansową państwa tak, aby bardziej sprawiedliwie dzielić owoce wzrostu gospodarczego. Wśród propracowniczych rozwiązań wdrożonych w ostatnich latach wymienił m.in. niedziele wolne od pracy w handlu, programy społeczne, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej i podnoszenie wynagrodzeń. – To jest kwintesencja polityki gospodarczej naszego państwa i tak długo, jak będziemy mieli możliwość realizacji tej polityki, to z tej drogi nie zejdziemy. „Solidarność dla wszystkich Polaków” to hasło, które nam przyświeca – zaznaczył premier.

 

 

Następnie głos zabrał Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda  – Dziś nasza droga ku wolności przywiodła nas na Śląsk. W te lipcowo-sierpniowo-wrześniowe dni byliśmy już w Lublinie, Świdniku, w Fazosie w Tarnowskich Górach, w Szczecinie, a także w Gdańsku. Dziś spotykamy się tu, w Jastrzębiu-Zdroju, na placu Tadeusza Jedynaka, przed kopalnią Zofiówka, po to aby powiedzieć pamiętamy o tym, że przezwyciężyliście lęk, że pokazaliście wielką solidarność z protestującym Wybrzeżem, a także jak się to mówi „po związkowemu” – dołożyliście swoje pracownicze, społeczne postulaty – w trakcie 39 rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich przemawiał Piotr Duda, przewodniczący Solidarności – Chcę poinformować o decyzji Prezydium Komisji Krajowej o odebraniu Europejskiemu Centrum Solidarności prawa do logotypu naszego Związku na Medalu Wdzięczności, bo jest on wręczany osobom, które na to nie zasługują – mówił również Piotr Duda

 

– Tutaj w Jastrzębiu-Zdroju podczas podpisywania Porozumień Jastrzębskich wbito kolejny gwóźdź do trumny systemu komunistycznego, systemu który zniewalał człowieka, a poprzez to zniewalał także pracownika. Ludzie byli traktowani jak przedmioty, a nie podmioty. Dlatego to tak ważne żeby to pamiętać, bo tak jak mówiłem w Gdańsku w swoim wystąpieniu – dziś odważnych nie brakuje – a dla nas, dla NSZZ Solidarność, największym podziękowaniem dla wszystkich bezimiennych, a także tych którzy stali w pierwszym szeregu i podpisywali te porozumienia, w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu, a także podczas porozumień katowickich, które spinały w klamrę te wszystkie porozumienia, było to że się odważyli – dodał przewodniczący Piotr Duda, który podkreślił, że dla dzisiejszej Solidarności, a także związkowców młodszego pokolenia, najważniejsze jest to, że te postulaty, które zostały wspólnie wynegocjowane i podpisane, są bardzo ważnym dokumentem nie tylko historycznym, ale dokumentem do bieżącego działania NSZZ Solidarność

 

– To właśnie tutaj zostało przyjęte i podpisane postulaty społeczne dotyczące zniesienia systemu czterobrygadowego, postulaty dotyczące wolnych sobót i niedziel i postulaty o ustanowieniu płacy minimalnej w naszej ojczyźnie. My jako związkowcy Solidarności na bieżąco staramy się o tym pamiętać ale także realizować to o czym mówił pan premier Morawiecki. Te cztery lata Zjednoczonej Prawicy trzeba podsumować i to czas na takie podsumowanie. To był trudny czas dla nas wszystkich, dla szeroko rozumianego dialogu, przecież wtedy rodziła się i weszła w życie nowa ustawa o dialogu społecznym. Te rozmowy były trudne, ale przynoszą wymierne efekty – kontynuował przewodniczący „S.”.

 

– Wolne niedziele, to taki kamyczek do ogródka, to był projekt obywatelski, w którym bardzo wielką rolę odgrywał NSZZ Solidarność. Płaca minimalna, stawka godzinowa, wyłączenie z płacy minimalnej dodatku stażowego za pracę w godzinach nocnych, syndrom pierwszej dniówki, i tak moglibyśmy wyliczać te efekty o które nam chodziło, o które bezskutecznie walczyliśmy za rządów PO-PSL. Tam po prostu nie było dialogu, nie było rozmów, tam rządzący informowali co mają zamiar zrobić i to obróciło się przeciwko nim, bo tak jak mówił św. Jan Paweł II – „władza przechodzi z rąk do rąk, a Wy, związkowcy Solidarności, macie być z robotnikami” – to nasza zasada i tego będziemy się trzymać i w taki sposób postępujemy.

 

 

Mówiąc o realizacji postulatów zwrócił Premierowi uwagę na emerytury stażowe, które też są 14. postulatem z sierpnia 1980 r.:

– Wszyscy czekają na odpowiedź na pytanie – co z emeryturami stażowymi panie premierze? To 14. postulat, który też był zawarty w umowie programowej z kandydatem na prezydenta? Cieszymy się, że z takich emerytur mogą korzystać dzisiaj policjanci, wojskowi, ale czas na resztę – powiedział przewodniczący.

 

 

Szef Solidarności mówiąc o powołaniu Instytutu Dziedzictwa „Solidarności” stwierdził, że Związek miał nadzieję, że ECS zajmie się prawdziwym propagowaniem spuścizny „Solidarności”, ale dzisiaj to miejskie centrum bez Solidarności. Ogłosił również decyzję o odebraniu ECS-owi prawa do logotypu „Solidarności” na Medalu Wdzięczności.

– Chcę poinformować o decyzji Prezydium Komisji Krajowej o odebraniu Europejskiemu Centrum Solidarności prawa do logotypu naszego Związku na Medalu Wdzięczności, bo jest on wręczany osobom, które na to nie zasługują.

 

Kończąc odniósł się również do ataków na kościół.

– Wtedy kościół i księża otwierali drzwi kościoła dla „Solidarności”. Dzisiaj to my musimy kościołowi okazać solidarność, przede wszystkim z Abp. Markiem Jędraszewskim.

 

– Nie ma Wolności bez Boga i „Solidarności” – Zakończył przewodniczący.

 

W obchodach 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego wzięli udział m.in. uczestnicy strajków z sierpnia 1980 roku, sygnatariusz Porozumienia Jastrzębskiego Grzegorz Stawski, delegacja rządowa, przedstawiciele władz krajowych i regionalnych NSZZ Solidarność oraz komisji zakładowych związku, delegacje władz wojewódzkich i samorządowych, parlamentarzyści oraz mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju. W składzie delegacji rządowej obok premiera Mateusza Morawieckiego byli  m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, jej zastępca Stanisław Szwed oraz wiceminister energii Adam Gawęda. Jak co roku na uroczystościach nie mogło zabraknąć przedstawicieli KZ z ZG Sobieski oraz innych jaworznickich zakładów Pracy.

 

 

Na podstawie: tysol.pl, .solidarnosckatowice.pl.