Ilość wyświetleń: 358

Obchody 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych

W sobotę 31 sierpnia w Gdańsku odbyły się uroczystości główne z okazji 39. rocznicy strajków, podpisania Porozumień Sierpniowych, będących datą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność. To wielkie święto całego Związku. Uroczystości rozpoczęła msza św.

W sobotę 31 sierpnia w Gdańsku odbyły się uroczystości główne z okazji 39. rocznicy strajków, podpisania Porozumień Sierpniowych, będących datą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność. To wielkie święto całego Związku. Uroczystości rozpoczęła msza św.

Podczas mszy, która odbyła się w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański podkreślił wstawiennictwo ludzi pracy, ludzi Solidarności w obronę Kościoła i wartości budujących polską wspólnotę niepodległościową.

 

„Bracia i siostry umiłowani w Panu, nie trwożyły się serca Wasze, kiedy wielu z Was 39 lat temu rozpalało żagiew buntu w imię godności polskiej pracy i jej wartości. A praca jest fundamentem godnego życia wspólnot ludzkich, państw i ojczyzn. Bez pracy dobrej, skutecznej, godnej, wspólnoty ludzkie karleją, gubią swą drogę, zatracają jej sens.

I wtedy 39 lat temu nie trwożyły się serce Wasze. Tych, którzy dziś tu są i tych, których Pan już powołał do wieczności a można powiedzieć, prawie jak o żołnierzach z Westerplatte, że czwórkami szli do nieba.

 

Tyle w dzisiejszym dniu zaplanowano w naszym mieście Gdańsku, rocznicowych wydarzeń, aby Związkowcy z Solidarności, Wasze święto łączyć dziś z modlitwą i moim obowiązkiem, jako pasterza i biskupa tej diecezji jest to podkreślić. Łączycie z Chrystusem, z Kościołem, ze sprawowaną w Waszej intencji ofiarą eucharystyczną.

 

I tak było zawsze. To dzięki Wam, kiedy Solidarność weszła zdecydowanie i szeroko na scenę społecznego życia i wtedy Kościół zaczął zajmować należne mu miejsce w przestrzeni publicznej. Miejsce należne od tysięcy lat. Kościół wcześniej przez lata był pozbawiony wielu praw i wtedy w różnych wymiarach życia publicznego eksplodowała polskość. Pamiętamy tamten czas, ja też to dobrze pamiętam, jako biskup od 28 lat, kiedy pierwsze 14 lat służyłem w duszpasterstwie wojskowym. Czytając różne gazety, publikacje itd. straszono, że grozi nam komunizm w wydaniu irańskim, religijny i nacjonalistyczny szowinizm. Ale to były strachy na lachy, tak się nie stało.

 

Pamiętamy tamten czas, msze święte w intencji Solidarności święcenia sztandarów, stawanie krzyżów i figur, przywracanie okaleczanej pamięci narodu. Trwała przecież przez dziesiątki lat amnezja historyczna. No.. trzeba powiedzieć, że nie wyleczyliśmy się z tej amnezji historycznej do dzisiaj. Ale leczyć się trzeba! Nie tylko, że lekarze zalecają. Taki jest wymóg powinności obywatelskiej. Powinności Polaka.

 

Także manifestowania publicznie więzi ludzi pracy z kościołem. tamten czas ukazał to, co wielu wtedy dziwiło, a mianowicie więź pomiędzy światem pracy a krzyżem Jezusa, więź pomiędzy pracą ludzką a mszą święta, ofiarą Chrystusa. To są słowo, które wypowiadał tu w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Święty Jan Paweł II, szczególnie w roku 1987.

I ta więź trwa, świadom tego jest i świadectwem jest Wasza obecność. Wasz program mocno osadzony w społecznej nauce kościoła, w encyklikach papieskich poświęconych ludzkiej pracy.”

Po uroczystej mszy świętej w Bazylice św. Brygidy nastąpiło złożenie kwiatów przy bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Następnie przedstawiciele NSZZ Solidarność z premierem i ministrami udali się do historycznej Sali BHP, gdzie odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. W trakcie uroczystości przemówienie wygłosił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, szef rządu Mateusz Morawiecki, ogłoszono powołanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności, odsłonięto specjalne logo „S” przygotowane na przyszłoroczne, jubileuszowe obchody Porozumień Sierpniowych (autorem jest grafik, autor okładek m.in dla Tygodnika Solidarność Wojciech Korkuć), a także wręczono stypendia z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność”.

W uroczystościach brała udział liczna grupa z Jaworzna. Górnicy z ZG Sobieski brali udział, jako służby porządkowe. Oprócz członków Solidarności z ZG Sobieski w Gdańsku byli przedstawiciele NSZZ Solidarność z jaworznickich wodociągów z TAURON Wytwarzanie, Urzędu Miejskiego Jaworzno, Organiki Azot, PKM Jaworzno a także z jaworznickiej Straży Pożarnej.

 

Na podstawie: tysol.pl

 

Zdjęcia z uroczystości tutaj >>>