– Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych. I to jest dla nas najważniejsze (…) Państwo musi być tam, gdzie obywatelowi dzieje się krzywda – mówił w programie „Debata” szef Solidarności Piotr Duda.
– Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych. I to jest dla nas najważniejsze (…) Państwo musi być tam, gdzie obywatelowi dzieje się krzywda – mówił w programie „Debata” szef Solidarności Piotr Duda.
fot. screen TVP Info
Gościem programu „Debata” na antenie TVP Info był przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarności” Piotr Duda. W rozmowie z prowadzącą wyraził opinię na temat exposé premiera Mateusza Morawieckiego, skomentował popularną ostatnio sprawę zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, a także kwestie związane z polityką klimatyczną kraju i propozycjami Rady Europejskiej.
„To jest ten kierunek, który powinniśmy utrzymywać”
Odnosząc się do exposé Mateusza Morawieckiego, szef Komisji Krajowej zatrzymał się przy sprawie repolonizacji polskich marek oddanych w ręce zagranicznych inwestorów. Przyznał, że przez ostatnie cztery lata rządów Zjednoczonej Prawicy „widać, że nastąpiła repolonizacja”. – Wiele firm wróciło do macierzy, w ręce polskiego kapitału. Chociażby Stocznia Gdańska – zwrócił uwagę.
To jest ten kierunek, który powinniśmy utrzymywać, bo to polski kapitał i tam, gdzie rząd ma piecze nad spółkami skarbu państwa, tam te standardy zatrudnienia powinny być na bardzo wysokim poziomie – podkreślił szef Solidarności.
Podczas swojego exposé premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Polacy „przestali konkurować niskimi płacami”. Z kolei prowadząca „Debatę” odniosła się do niektórych opinii pracodawców, którzy twierdzą, że nie dadzą rady podwyższyć płacy minimalnej, na taką którą zakłada rząd Zjednoczonej Prawicy.
– Po 30 latach od transformacji, przyszedł czas najwyższy, aby zaczęli konkurować nie kosztami wynagrodzeń, tylko innowacyjnością, innymi kosztami, a nie kosztami wynagrodzeń – mówił szef Solidarności.
Czas najwyższy, aby pracodawcy doszli do tego wniosku – dodał.
„To nie jest tak, że przyjęto nas do UE, dlatego że nas tak bardzo kochają”
Duda pozytywnie ocenił ostatnie cztery lata rządów Zjednoczonej Prawicy w sprawie minimalnych wynagrodzeń, podkreślając, że wreszcie postępujący wzrost PKB „przełożył się na kieszeń zwykłego Polaka”. – To bardzo dobry kierunek. Musimy przestać być kolonią dla starej piętnastki UE – podkreślił.
To nie jest tak, że przyjęto nas do UE, dlatego że nas tak bardzo kochają, tylko mieliśmy być dla nich rynkiem zbytu. Okazuje się, że jest odwrotnie — nasza gospodarka bardzo dobrze się rozwija. Globalne korporacje, które przychodzą do naszego kraju robić biznes, muszą przestrzegać wysokich standardów, jeżeli chodzi o kodeks pracy i ustawę o związkach zawodowych – zwrócił uwagę Duda.
„Państwo musi być tam, gdzie obywatelowi dzieje się krzywda”
Szef Solidarności nawiązał także do sytuacji związanej z korporacją Castorama Polska. Zarząd Castorama Polska bezprawnie zwolnił 9 członków Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” za wpisy na portalach społecznościowych informujące o łamaniu przepisów BHP i warunków pracy w sklepach.
Te standardy muszą być zachowane przez wszystkie firmy, które prowadzą działalność gospodarczą w naszym kraju – zaznaczył.
Piotr Duda odniósł się również do nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, na skutek której, jeśli sąd pierwszej instancji uzna zwolnienie pracownika za bezprawne, skutecznie może nakazać jego dalsze zatrudnianie bez czekania na prawomocne orzeczenie.
– Te zmiany weszły właściwie w listopadzie, chociaż chcieliśmy, żeby do czasu rozstrzygnięcia przez sąd, szczególna ochrona funkcjonowałaby tak, że ten pracownik nie byłby w ogóle zwolniony – przyznał szef „S”, choć jak zwrócił uwagę, przepis wprowadzony w listopadzie „to i tak wielki krok do przodu”. – Jeśli pracownik wygra już w pierwszej instancji, to jest przywracany do pracy. Nie czeka kilka lat, aż przejdzie całą instancję, a w tym czasie nie ma z czego żyć i zostaje z niczym – zwrócił uwagę.
To też jest pokłosie mojego spotkania z ministrem Ziobro w Gdańsku, w Sali BHP, gdzie omawialiśmy zmiany w Konstytucji, szczególnie art. 12 mówiący o tym, że Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych. I to jest dla nas najważniejsze. Tutaj, w przypadku Castoramy Polska jest zwyczajnie naruszana Konstytucja. Tu też państwo musi stanąć w obronie tych osób, które chcą się zrzeszać, działać w związkach zawodowych, a globalne korporacje im to utrudniają. Państwo musi być tam, gdzie obywatelowi dzieje się krzywda – podkreślił szef Komisji Krajowej.
Źródło: tysol.pl