Piotr Duda: To wielki krok do przodu w kierunku cywilizacji i podmiotowego traktowania pracowników

Prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj w Pałacu Prezydenckim ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, oraz niektóre inne dni. Podczas uroczystości obecny był przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, który nie ukrywał, że realizacja tego postulatu była niezwykle ważna dla związkowców.

foto. Jakub Szymczuk/ KPRP

– Na ten dzień czekaliśmy długo, a czekali szczególne pracownicy w handlu – a jest ich blisko 1,2 mln. Jestem bardzo wzruszony, że w tak uroczystej formule złożył Pan podpis, Panie Prezydencie – powiedział Piotr Duda. Dodał, że to w przeciągu 28 lat trzeci projekt obywatelski, który przeszedł całą procedurę legislacyjną: od zawiązania komitetu, zebrania podpisów, przejścia całej drogi parlamentarnej, aż do podpisu prezydenta. We wszystkich trzech projektach uczestniczyła Solidarność. Innych projektów obywatelskich nie było.

– To 100% skuteczność. Przypomnę: 2005 rok – emerytury górnicze. 2010 rok – święto Trzech Króli. I ta ostatnia inicjatywa. To wielki krok do przodu w kierunku cywilizacji, jeśli chodzi o prawo pracy, pracowników i traktowanie ich w sposób podmiotowy, a nie przedmiotowy. W sali BHP wiszą postulaty sierpniowe, w których wpisano ograniczenie zatrudnienia w soboty, a dziś musimy walczyć o niedziele – mówił Piotr Duda.

– Jestem bardzo wzruszony, bo jak przypomnę sobie ciężką drogę, którą przeszliśmy od zbierania podpisów, po dzisiejszy podpis Pana Prezydenta to mogliśmy mieć moment zwątpienia. Ale prowadziliśmy dialog z rządem, na komisjach sejmowych. Bardzo dziękuję za ten kompromis, bo były trudne momenty. Panie prezydencie, dziękuję, że na żadnym etapie procedowania tej ustawy, pan nigdy nie miał wątpliwości, że trzeba ograniczyć handel w niedzielę. Pani minister, dziękuję pani za ciężką pracę i wkład w tę ustawę. Dziękuję, że idziemy w pozytywnym kierunku. Dziękuję klubowi PiS za poparcie tego projektu. A tym, którzy głosowali przeciw – opozycji – podziękują w odpowiednim momencie pracownicy – dodał szef związku. Na koniec zaapelował również do przedsiębiorców.

– Chciałbym się także zwrócić do tych wszystkich przedsiębiorców, którzy będą usiłowali omijać te przepisy. Ja wam szanowni państwo radzę, abyście się skupili na poprawie warunków pracy w handlu i dawaniu pracownikom konkretnych podwyżek, bo czy wam się to podoba czy nie, ustawa została podpisana i niebawem wejdzie w życie. Wspólnie z Inspekcją Pracy będziemy pilnować, aby przepisy były respektowane. A związek zawodowy Solidarność zabiera się za kolejne zadanie – będziemy się starać, aby kolejne grupy zawodowe mogły spędzać niedziele ze swymi rodzinami – zapowiedział Piotr Duda. Dodał, że dziś podpisana ustawa jest dopełnieniem programu 500+.

raw

Źródło tysol.pl