Ilość wyświetleń: 364

Marcowe akcje krwiodawcze za nami

W marcu odbyły się dwie akcje krwiodawcze pierwsza 2 marca, kolejna 16 marca. W sumie w obu tych akcjach uczestniczyło 89 honorowych krwiodawców, a oddali oni powyżej 40 litrów krwi.

W marcu odbyły się dwie akcje krwiodawcze pierwsza 2 marca, kolejna 16 marca. W sumie w obu tych akcjach uczestniczyło 89 honorowych krwiodawców, a oddali oni powyżej 40 litrów krwi.

 

Akcje krwiodawcze organizowane wspólnie przez NSZZ Solidarność w ZG Sobieski i Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pracowników ZG Sobieski, aczkolwiek od pewnego czasu w tych akcjach uczestniczą mieszkańcy Jaworzna niezwiązani z ZG Sobieski.

 

Akcje te należą do najliczniejszych w Jaworznie. Cieszy to i pokazuje dużą świadomość ludzi, którzy decydują się na oddanie krwi.

 

Krew jest potrzebna nie tylko ofiarom wypadków czy osobom poddającym się operacji, ale także chorującym na choroby przewlekłe, białaczkę i inne choroby krwi.

 

Ponieważ jeden dawca może oddać zaledwie 450 ml krwi, warto zachęcać do regularnego oddawania krwi. Kobiety mogą oddać krew 4 razy w roku, a mężczyźni 6 razy, nie częściej jednak, niż co 8 tygodni.

 

Prócz najbardziej rozpowszechnionego sposobu oddawania krwi, czyli jednorazowego pobrania 450 ml krwi pełnej, oddawać można także poszczególne jej składniki.

 

Jak przygotować się do oddania krwi? Najważniejsze zjedz lekki niskotłuszczowy posiłek, nie spożywaj alkoholu, powstrzymaj się na kilka godzin od palenia tytoniu. Nie można zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu, przed donacją należy wypić, co najmniej 2 szklanki soku lub wody i oczywiście należy być wypoczętym.

 

Akcje te nie mogłyby się odbyć bez pomocy ludzi, którzy nie są obojętni na drugiego człowieka. Dziękujemy dyrekcji ZG Sobieski za zgodę na przeprowadzenie tych akcji krwiodawczych na terenie ZG Sobieski. Dziękujemy służbom ochrony za zabezpieczenie miejsca dla autokaru do poboru krwi. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Agaty Jasickiej za miejsce na dal ekipy oraz krwiodawców oraz za zabezpieczenie napoi.

 

Zapraszamy na kolejne akcje organizowane wspólnie przez NSZZ Solidarność oraz Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski, najbliższa odbędzie się w piątek 27 kwietnia. Serdecznie zapraszamy.

 

Wszystkim serdeczne Bóg Zapłać.

 

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.