„Solidarność” przedstawi własny projekt nowej konstytucji

NSZZ „Solidarność” przedstawi własny projekt nowej konstytucji – tak zapowiedział w TVP Info Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „S”.

Szef Związku poinformował, że projekt „Solidarności” w tej sprawie będzie zaprezentowany 25 sierpnia tego roku, w czasie konferencji w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Duda w TVP Info przekonywał, że warto wrócić do projektu obywatelskiego (taki projekt opracowała „Solidarność” w 1994 roku, w czasie prac nad konstytucją, którą przyjęto w 1997 roku – ostatecznie w referendum przyjęto projekt autorstwa parlamentarnej Komisji Konstytucyjnej), ponieważ zawiera on sporo dobrych rozwiązań. – Tam były bardzo mocno umocowane takie instytucje jak IPN, mówiliśmy o weryfikacji sędziów, tak że naprawdę ten projekt jest bardzo dobry i chcemy go 25 sierpnia omówić i skonsultować – powiedział lider „Solidarności”.

W programie „Gość Wiadomości” Piotr Duda również mówił na temat handlu w niedzielę. – W niedzielę ten handel nie jest tak wyśrubowany. Przychodzą ludzie i tylko oglądają. Oni się nazywają tak zwani Apacze. Tylko chodzą, patrzą i nic nie kupują – mówił Piotr Duda

W Sejmie od ubiegłego roku trwają prace nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Podpisało się pod nim ponad pół miliona osób. Wiele wskazuje na to, że część zapisów pierwotnej wersji może zostać złagodzonych.

– Słyszymy tego rodzaju rozwiązania, propozycje, żeby w te niedziele mogli pracownicy pracować i dostawać 200 lub 300 procent podstawowego wynagrodzenia. To ja powiem tak: chodzę po tych marketach, chodzę po tych sklepach i ludzie mówią, że chcą w tym czasie mieć wolne, bo w niedzielę ten handel nie jest tak wyśrubowany. Przychodzą ludzie i tylko oglądają. Oni się nazywają tak zwani Apacze. Tylko chodzą, patrzą i nic nie kupują – mówił przewodniczący Piotr Duda.

Pierwotny projekt promowany przez „Solidarność” zakłada, że sklepy mogłyby być otwarte wyłącznie w niedziele handlowe. W pozostałe – tylko gdy właściciel stanie za kasą. Otwarte byłyby natomiast apteki czy stacje benzynowe.

Piotr Duda dodał, że „Solidarność” nie przewiduje rozwiązań pośrednich. – Chcemy rozmawiać o czterech wolnych niedzielach – zaznaczył Duda. Dodał też, że „komisja jest martwa, nie funkcjonuje i nasza cierpliwość też się kończy”.

pm

Źródło www.tysol.pl