Piotr Duda dla „TS”: Chcemy, by PiS wywiązało się z zobowiązań

– Czy Solidarność zrezygnowała już z walki o prawo do emerytury związane z kryterium stażowym? 35 lat składkowych dla kobiet i 40 dla mężczyzn?

–  Zapisaliśmy to w porozumieniu z panem Prezydentem RP, ale doskonale o tym wiemy, że bez zgody rządu i klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości ta inicjatywa nie ma szans na pozytywny finał. A obecnie zgody nie ma. Z drugiej strony na przykładzie istniejących obecnie wcześniejszych emerytur widać, że bywa tak: w piątek odchodzi ktoś na wcześniejszą emeryturę, a w poniedziałek zatrudnia się na tym samym stanowisku pracy. To jest patologia. Trzeba najpierw uszczelnić ten system, a to pieśń przyszłości. Na razie rozpoczęliśmy dyskusję o emeryturach pomostowych.

– Dla pracujących w szczególnych warunkach lub świadczących pracę o szczególnym charakterze? Lecz one są wygaszane. W 2040 r. mają być wypłacane ostanie.

– To są emerytury dla tych, którzy ciężko pracują. Chcemy, aby je przywrócono, nie wygaszano. Gdy pomysł wygaszania pomostówek się pojawił, protestowaliśmy razem z OPZZ. Prezydent Lech Kaczyński ustawę zawetował. Ale Sejm weto prezydenckie odrzucił m.in. głosami SLD. Mówiąc wprost pomostówki zostały sprzedane za świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli. I dziś to jedyna grupa, która takie uprawnienia ma.  A my chcemy, by to prawo mieli nie tylko nauczyciele, ale wszyscy, którzy ciężko pracują. I to jest dzisiaj naszym priorytetem.

Proszę też pamiętać, że o pomostówkach w roku 2012, gdy PO-PSL podwyższyło wiek emerytalny, nikt nawet nie myślał. O kryterium stażowym też. Wydawało się wówczas wszystkim, oprócz oczywiście Solidarności, że wieku emerytalnego sprzed reformy już nie da się przywrócić. Udało się. I to jest dla nas najważniejsze. Komisja Krajowa uznała, że priorytetem jest przywrócenie wieku emerytalnego sprzed reformy, a nie przechodzenie na emeryturę z okresu składkowego.

Cały artykuł w najnowszym numerze „TS” (29/2017)

Źródło www.tysol.pl