Przewodniczący Duda na wyborach Solidarności w ZG Sobieski

– Dziękuję przede wszystkim za zaproszenie. Dopiero, gdy było zebranie wyborcze a już minęły cztery lata. – Przywitał się z zebranymi na Zakładowym Zebraniu Delegatów NSZZ Solidarność ZG Sobieski Przewodniczący krajowej Solidarności Piotr Duda. – Przede wszystkim na początek pozwólcie pogratulować Waldkowi wyboru na kolejną kadencję. Jestem przekonany, że będzie pracował tak ciężko jak do tej pory. – Podkreślił przewodniczący Duda.

W piątek 21 lutego odbyło się wyborcze ZZD Solidarności z ZG Sobieski. Na spotkaniu tym nie mogło zabraknąć zaproszonych gości, wśród których obecny był także Piotr Duda Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

W swym wystąpieniu nawiązał do obecnych wydarzeń na Ukrainie.  Mówił, że Solidarność nie jest obojętna wobec tego, co dzieje się obecnie w Kijowie. Solidarność wysłała do stolicy Ukrainy swoich ratowników medycznych, przygotowujemy konwój z pomocą, zwłaszcza z lekarstwami, opatrunkami. Szef Solidarności mówił, że niedawno rozmawiał ze związkowcami z Ukrainy i poparł ich dążenia do członkostwa w Unii, ale studził ich zapały, że to jest dopiero  początek drogi. Mówił także, że Unia Europejska postrzega teraz Ukrainę, jako tanią siłę roboczą i nowe rynki zbytu. To, czego chcą niektóre kraje tzw. starej Unii z Polską abyśmy byli tylko rynkiem zbytu i to samo chcą zrobić z Ukrainą.

Następnie przewodniczący Duda przeszedł do bieżących spraw związku. Mówił o proteście przed Lidlem, w której to sieci związkowcy są wrogiem a pracownik jest nikim. Przewodniczący przypomniał, że jak na razie w Polsce obowiązuje ustawa o związkach zawodowych, kodeks pracy, ustawa o funduszu świadczeń socjalnych. Takie prawo na razie obowiązuje w Polsce i jeśli komuś się to nie podoba niech się pakuje i wraca do Niemiec. Przewodniczący Duda powiedział, że Solidarność będzie wstawiała się za ludźmi, którzy są zwalniani za założenie związku zawodowego. Nadmienił, że Lidl teraz reklamuje się, że ma tydzień azjatycki a niestety u nich tydzień azjatycki trwa cały rok, bo tak traktują pracowników.

– Cieszę się, że mogę być w organizacji związkowej, która normalnie funkcjonuje. Trudne rozmowy, ale dochodzenie do konsensusu. Bo na tym to polega. – Mówił Piotr Duda.  Następie szef Solidarności powiedział, że Solidarność nie zapomniała o wieku emerytalnym. Powiedział, że w Niemczech, na, który to kraj tak bardzo zapatrzeni są nasi politycy z wieku emerytalnego 67 się rezygnuje.

Solidarność w dalszym ciągu głośno mówi o tzw. umowach śmieciowych, które są krzywdzące dla pracowników. Kolejnym tematem, który głośno podejmuje Solidarność to płaca minimalna, która w naszym kraju jest wciąż na niskim poziomie.

Następnie przewodniczący Duda przeszedł do tematów, które udało się załatwić. Przypomniał zebranym, że to na wniosek Solidarności Trybunał Konstytucyjny przywrócił dni wolne za święta, które przypadają w soboty. W tym roku pracownicy zyskają dodatkowe dwa dodatkowe dni wolne od pracy. Druga wygrana przed Trybunałem Konstytucyjnym to ustawa o osobach niepełnosprawnych. Kolejne skargi Solidarności czekają na rozstrzygnięcie przez TK a są to: ustawa o wieku emerytalnym oraz o zgromadzeniach publicznych. Do Komisji Europejskiej złożona jest skarga o elastycznym czasie pracy.

Wiele uwagi Piotr Duda poświęcił demografii w Polsce przedstawił prostą receptę:, jeśli młodzi będą mieli stabilizację zawodową i gwarancje socjalne to Polacy będą chcieć mieć dzieci.

Przewodniczący Duda przypomniał kwestie referendów w Polsce mówił, że politycy tak się zabezpieczyli, że jak by czasem ktoś zebrał wymaganą ilość podpisów to jeszcze oni muszą się zgodzić na referendum, a jeśli coś w głosowaniu poszło nie tak to jeszcze potrzebne jest frekwencja wyborcza. Podkreślił, że władza w Polsce nie służy społeczeństwu a powinna mu służyć, bo po to jest wybrana i że w pewnych ważnych tematach powinna się pytać o zdanie właśnie społeczeństwa.

Na koniec Piotr Duda powiedział. – Dziękuję Wam bardzo za zaproszenie. Jestem przekonany, że osoby, które zgłosiły się do Komisji Zakładowej są to osoby nie tylko żeby tam być, ale po to żeby działać. – Podkreślił i dodał. – Bo związek zawodowy to nie tylko przywilej, ale i obowiązki. Dziękuję Wam bardzo za całą kadencję. Jestem dumny, że mogłem pracować z Waldkiem, ale szczególnie z wiceprzewodniczącym Komisji Krajowej Bogdanem. Dziękuję Wam bardzo. Z całego serca Szczęść Boże.

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.