„Skok ku wolności”. Historię tworzą ludzie, a nie daty.

W sierpniu 1988 roku górnicy z jastrzębskich kopalń wystąpili z politycznymi postulatami, m.in. przywrócenia pluralizmu związkowego i ponownej legalizacji „Solidarności”. Strajki kopalń pociągnęły za sobą falę protestów, które rozlały się po całym kraju. Rozpoczął się powolny upadek systemu komunistycznego. Z okazji 25. rocznicy strajków powstał film dokumentalny „Skok ku wolności” upamiętniający tamte wydarzenia. Jego autorami są członkowie zespołu filmowego 8BitStudio: Jacek Bara, Paweł Polański i Maciej Trenczer.

– Niezrozumiałe było dla nas zjawisko marginalizacji tychże wydarzeń w historii Europy, Polski, a w szczególności Śląska. Jest to przełomowy punkt na jej mapie – punkt, który może zdecydowanie napawać nas dumą z bycia Ślązakami – tłumaczy Jacek Bara.

Głównym wątkiem filmu jest strajk w KWK „Manifest Lipcowy”, rozpoczęty 15 sierpnia 1988 roku Był to najdłuższy strajk w historii PRL-u.

Dokument opowiada wydarzenia z perspektywy ludzi, którzy przewodniczyli strajkowi z sierpnia 1988 roku lub odegrali w nim ważną rolę. Nacisk położony został nie na daty i suche fakty, lecz na emocje osób, które tworzą swoje własne opowieści z uwzględnieniem anegdot i innych ciekawych historii.

Bohaterami filmu są: Marek Bartosiak, ksiądz prałat Bernard Czernecki, Jan Golec, Edward Jarek, Tadeusz Jedynak, Alojzy Pietrzyk oraz Jan Piłat. Konsultantem historycznym dokumentu był Przemysław Miśkiewicz, prezes Stowarzyszenia „Pokolenie” oraz współtwórca Encyklopedii „Solidarności”.

Ważnym elementem dokumentu jest sposób jego realizacji. Animacje obiektów 2D w przestrzeni trójwymiarowej, odpowiednio połączone z materiałami archiwalnymi, stworzyły unikalną całość.

Premiera filmu odbyła się 3 września br. podczas uroczystych obchodów 33. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz 25 rocznicy górniczych strajków z 1988 roku w Jastrzębiu-Zdroju. Mecenasem filmu są SKOK Ubezpieczenia – wspólna marka, pod którą funkcjonują dwa towarzystwa ubezpieczeniowe z sektora Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK (ubezpieczenia majątkowe) oraz Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SKOK SA (ubezpieczenia na życie). Film powstał również dzięki wsparciu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Film można obejrzeć już na naszej stronie. Dostępny jest on na stronie startowej oraz w zakładkach multimedia, filmy dokumentalne. Zachęcamy do obejrzenia dokumentu.