Ilość wyświetleń: 330

Ostatnie pożegnanie matki błogosławionego

W kościele w Suchowoli w sobotę 23 listopada rozpoczęły się przed południem uroczystości pogrzebowe matki błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Marianny Popiełuszko. Zmarła ona we wtorek 19 listopada w szpitalu w Białymstoku w wieku 93 lat.

 

W kościele w Suchowoli w sobotę 23 listopada rozpoczęły się przed południem uroczystości pogrzebowe matki błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Marianny Popiełuszko. Zmarła ona we wtorek 19 listopada w szpitalu w Białymstoku w wieku 93 lat.

 


Nabożeństwu przewodniczy metropolita białostocki abp Edward Ozorowski. Licznie obecni są m.in. przedstawiciele NSZZ „Solidarność”. Wśród przybyłych są m.in. kardynał Kazimierz Nycz, abp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda. Matkę ks. Jerzego żegna rodzina, okoliczni mieszkańcy, lokalne władze.

Przed mszą do kościoła dotarł z rodzinnej wsi Okopy kondukt z trumną z ciałem zmarłej. W Okopach mieszkała z rodziną. Tam wychowywał się również ks. Popiełuszko, a Suchowola była jego rodzinną parafią, gdzie uczęszczał do kościoła. Na rynku w Suchowoli, gdzie znajduje się pomnik ks. Jerzego Popiełuszki oczekiwały przed mszą liczne poczty sztandarowe i delegacje „Solidarności”, wśród których nie mogło zabraknąć sztandaru „Solidarności” z ZG Sobieski. W uroczystościach swój sztandar wystawiła również KZ NSZZ Solidarność z MPWiK Jaworzno.


Nuncjusz apostolski podkreślił, że świętość ludzi rodzi się przez cierpliwe podejmowanie codziennych trudów. „Śp. Marianna podjęła ten trud, wychowując dzieci i otaczając matczyną opieką swoją rodzinę. Opatrzność Boża sprawiła, że owoc Jej macierzyństwa, błogosławiony syn Jerzy, dostąpił chwały ołtarzy przez męczeństwo” – głoszą kondolencje.

„Ojciec Święty poleca Zmarłą Bożej łaskawości i wstawiennictwu Jej błogosławionego Syna. Najbliższej Rodzinie, przyjaciołom i wszystkim uczestnikom uroczystości pogrzebowej składa wyrazy współczucia i z serca błogosławi” – napisał Celestino Migliore.

Marianna Popiełuszko – urodziła się w 1920 roku. W akcie urodzenia i dowodzie osobistym podany jest jednak rok 1910 i dlatego różne źródła podają, że miała 103 lata a inne, że 93. W 2006 r. została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej. Marianna Popiełuszko była w 2011 r. Człowiekiem Roku „Tygodnika Solidarność” za „trwanie na straży pamięci o księdzu Jerzym, który oddał życie za głoszenie prawdy”. W 2012 r. Krajowy Zjazd Delegatów obradujący w Kielcach nadał jej tytuł „Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. W czerwcu 2013 r. Marianna Popiełuszko odebrała w Toruniu tytuł honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego – regionu związanego z miejscem męczeńskiej śmierci księdza Popiełuszki.

Ks. Jerzy został beatyfikowany w 2010 r. Przed beatyfikacją Marianna Popiełuszko mówiła dziennikarzom, że aby wychować świętego, należy „kochać Boga i ludzi, kochać sercem i czynami”. Podkreślała, że zawsze trzeba się cieszyć.

Marianna Popiełuszko spocznie na cmentarzu w Suchowoli w rodzinnym grobowcu. W 2002 roku pochowano tam jej męża Władysława Popiełuszko, który zmarł w wieku 92 lat.

 

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.