Ilość wyświetleń: 353

Msza w intencji Solidarności

Jak co roku w drugą niedzielę września w jaworznickiej Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny odbywa się uroczysta msza św. w intencji powstania NSZZ Solidarność oraz za Ojczyznę.

Jak co roku w drugą niedzielę września w jaworznickiej Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny odbywa się uroczysta msza św. w intencji powstania NSZZ Solidarność oraz za Ojczyznę.


Punktualnie o godzinie 900 w niedzielę 8 września do Kolegiaty zostały wprowadzone poczty sztandarowe KZ NSZZ Solidarność z miasta Jaworzna.  W uroczystości udział wzięli miedzy innymi przedstawiciele Solidarności ZG Sobieski, MPWiK Jaworzno, Elektrowni Jaworzno III, Straży Pożarnej a także Solidarność jaworznickich nauczycieli.

Nabożeństwo koncelebrował ksiądz prałat Eugeniusz Cebulski. Witając przybyłych ksiądz prałat podkreślił ważną rolę NSZZ Solidarność w obecnym czasie. Przypomniał, że gdy w 1981 r. po wprowadzeniu stanu wojennego delegalizowano Solidarność, Ojciec św. Jan Paweł II w wielu językach modlił się o związek, aby w dalszym ciągu istniał i spełniał swą ważną rolę w społeczeństwie. Od tamtego czasu w tej kwestii nic się nie zmieniło, Solidarność w dalszym ciągu wstawia się za słabszymi, broni wyzyskiwanych pracowników walcząc z niesprawiedliwością w miejscach pracy.

Dziś znów zataczamy koło historii, rządzącym związki zawodowe przeszkadzają w rozkradaniu kraju, oburzają się, gdy Solidarność głośno upomina się o prawa pracownicze o godne płace, wiek emerytalny, który można dożyć, emerytury, za które można przeżyć i wiele innych spraw. Nazywają to polityką i że nie jest to rolą związków zawodowych, więc chcą zmienić ustawę o związkach zawodowych, która w „białych rękawiczkach” zlikwiduje organizacje związkowe w Polsce.

Po mszy związkowcy przeszli do nawy bocznej kościoła gdzie wiszą popiersia ufundowane przez Solidarność miasta Jaworzna upamiętniające wielkich Polaków, ludzi oddanych Ojczyźnie i Solidarności, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz błogosławionego Jana Pawła II, przed którymi ksiądz prałat odmówił krótką modlitwę a przedstawiciele NSZZ Solidarność złożyli kwiaty.

Msza św. w intencji 33 rocznicy powstania NSZZ Solidarność oraz za Ojczyznę >>>

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.