Ilość wyświetleń: 328

Wielki protest


Na 25 maja przed  Śląskim Urzędem Wojewódzkim zaplanowana została wielka manifestacja przeciw polityce Rządu. W tym dniu podobne manifestacje odbędą się przed wszystkimi Urzędami Wojewódzkimi w Polsce. – Chcemy wyrazić nasze niezadowolenie z polityki rządu oraz zaprotestować przeciwko drastycznie pogarszającej się sytuacji materialnej polskiego społeczeństwa – informują związkowcy z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” w specjalnym apelu skierowanym do pracowników.

 

 

Zaplanowana na przyszłą środę demonstracja rozpocznie się o godzinie 15.30 już przed budynkiem Urzędu. Związkowcy nie planują przemarszu ulicami Katowic. Organizatorzy zapraszają do udziału w manifestacji członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” oraz „wszystkich tych, którzy mają już dosyć nieludzkiej polityki tego rządu do udziału w manifestacji”.


– Tylko jeżeli będą nas tysiące, nasz głos będzie na tyle głośny, że wzbudzić respekt rządzących. Pokażmy, że rzeczywistość Polaków nie jest tak różowa, jak usiłuje nam wmawiać rząd. Pokażmy, że coraz większą liczbę polskich rodzin dotyka ubóstwo, a młodzi, świetnie wykształceni ludzie nie mogą znaleźć pracy. A jeśli już ją znajdą to jest to praca za grosze na śmieciowych umowach na czas określony – czytamy w apelu śląsko-dąbrowskiej „S”.
Postulaty.


Pracownicy zakładów pracy z całego województwa śląskiego domagać się będą:
– podniesienia płacy minimalnej, która w Polsce wynosi dziś 1386 zł brutto i jest jedną z najniższych w Europie,
– podwyżek płac, które w Polsce są średnio trzy, cztery razy niższe w krajach Unii Europejskiej („a przecież ceny i koszty utrzymania dorównują tym z państw zachodnich”),
– czasowego obniżenia akcyzy na paliwa – za litr benzyny na stacjach trzeba dzisiaj zapłacić nawet 5 zł 20 groszy, z czego ponad połowa to różnego rodzaju podatki („jeżeli drożeje benzyna, drożeje również transport, a więc ceny wszystkich produktów rosną”),
– odrzucenia przez polski rząd niekorzystnych zasad Pakietu Klimatycznego,
– większych pieniędzy dla urzędów pracy na tzw. walkę z bezrobociem,
– zwiększenia liczby osób upoważnionych do korzystania z pomocy społecznej – w Polsce próg dochodowy uprawniający do pomocy społecznej znajduje się poniżej minimum egzystencji.


Wyraźmy swój sprzeciw wobec działań Rządu!
Jedź z nami pod Urząd Wojewódzki w Katowicach!
Pokarz swoją determinację!


Zgłoś się do biur NSZZ Solidarność szyb Sobieski i Piłsudski by potwierdzić swą gotowość do protestu.

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność  ZG Sobieski .