Ilość wyświetleń: 315

Polityka Wasza Bieda Nasza

W środę 25 maja przed Urzędem Wojewódzkim w Katowicach odbyła się manifestacja zorganizowana przez NSZZ Solidarność pod hasłem „Polityka Wasza – Bieda Nasza”. Podobne protesty odbyły się we wszystkich miastach wojewódzkich w całym kraju. Do stolicy Górnego Śląska z Jaworzna wyruszyły trzy autokary z członkami związku w sumie był ich około 140. Reprezentowano takie firmy jak MCKiS Jaworzno, MPWiK, KNAUF, VALEO Chrzanów, ZCH Organika Azot, SCE Jaworzno III, oczywiście największą grupą byli członkowie górniczej Solidarności z Zakładu Górniczego Sobieski.

 

 

Protest został zorganizowany w proteście przeciwko pogarszającej się sytuacji w kraju, postępującej drożyźnie, ubóstwu i bezrobociu. Katowicka demonstracja miała happeningowy przebieg. W przerwach między przemówieniami liderów Solidarności swój popis przedstawiała grupa rockowa wykonująca utwory z lat osiemdziesiątych. Przed wejściem do Urzędu Wojewódzkiego rozwieszono wielkie transparenty z takimi hasłami jak: „Jak będziemy działać wspólnie to Donald nas nie ciulnie”, „Donald cudoku ty skończysz rządzić w tym roku” czy „Miała być zielona wyspa, a jest blada dupa”, „Miały być drogi wyszła drożyzna”. Protestujący z zadowoleniem przyjęli zabawę, „Kto nie skacze ten z Donaldem hop, hop, hop”, kiedy cały około trzech tysięczny tłum podskakiwał na placu przed siedzibą Wojewody.


Dlatego jest to happening, żeby żaden wydawca telewizyjny czy prasowy nie mógł wypaczyć idei tego protestu. Zdecydowaliśmy, że nie będziemy palić opon nie będziemy rzucać petard, bo tylko te rzeczy byłyby pokazywane w mediach. A mają pokazać to, po co naprawdę tutaj przyszliśmy, to, że jesteśmy normalnymi ludźmi, którzy chcą żyć w normalnym kraju – powiedział Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. Dominik Kolorz odczytał petycję skierowaną do Donalda Tuska złożoną później na ręce Wicewojewody Śląskiego Piotra Spyry . – Wstańcie zza biurek, wyjdźcie z rządowych gmachów, przejdźcie się ulicą, wsiądźcie do autobusu komunikacji miejskiej lub tramwaju, pójdźcie do osiedlowego sklepiku, chociaż przez chwilę popatrzcie, jak żyją normalni obywatele tego kraju. Posłuchajcie, o czym mówią i co ich boli. Drożyzna, ubóstwo, niskie płace, bezrobocie wśród młodych, wykształconych, również tych z wielkich miast – to są prawdziwe problemy mieszkańców naszego kraju – napisano w petycji.  Oprócz ogólnopolskich postulatów związkowcy z Śląsko –Dąbrowskiej Solidarności w petycji zaapelowali do rządu o doprowadzenie do renegocjacji pakietu klimatyczno-energetycznego. –
Społeczeństwo polskie nie zdaje sobie sprawy z tego, że ta granica nędzy i ubóstwa za 1, 5 roku może się jeszcze pogłębić. Mówiąc w skrócie, jeżeli pakiet wejdzie w życie za ciepło już wkrótce będziecie płacić 20 – 30 proc. więcej za energie 30 proc., a za 6 lat 80 proc. więcej. Wszystkim zakładom energochłonnym drastycznie  wzrosną koszty produkcji i wyniosą się z Polski. W naszym regionie na skutek realizacji pakietu klimatyczno-energetycznego stracimy 165 tys. miejsc pracy – wyjaśniał Przewodniczący Kolorz.


Podczas manifestacji zbierane były podpisy pod opracowanym przez NSZZ Solidarność obywatelskim projektem ustawy o płacy minimalnej.- W Polsce nie ma sprawiedliwego podziału wzrostu gospodarczego. Mówi się, że nie ma pieniędzy na płacę minimalną, że pracodawcy nie dadzą sobie rady. Nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że płaca minimalna ma jakikolwiek związek z bezrobociem. Ponieważ nie możemy się dogadać z rządem podjęliśmy inicjatywę obywatelską. To od was i od waszych podpisów od siły waszego wsparcia tego postulatu będzie zależało czy uda się go przeprowadzić. – Powiedział Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski .

Manifestacja „Polityka Wasza – Bieda Nasza” Katowice 25.05.2011r.>>>