Ilość wyświetleń: 361

Pikieta Bowim

W poniedziałek 17 stycznia pod firmą Bowim w Sosnowcu odbyła się demonstracja zorganizowana przez Zarząd Regionu Śląsko – Dąbrowskiej Solidarności. Manifestacja została zorganizowana w proteście przeciw zwolnionym pracownikom za próbę założenia Solidarności w tej firmie. W pikiecie uczestniczyło około 100 związkowców z naszego regionu również grupa NSZZ Solidarność z ZG Sobieski.

 

Przed samymi Świętami Bożego Narodzenia trzech pracowników firmy Bowim, którzy mieli już dość złego traktowania i poniżania i postanowili założyć związek zawodowy otrzymało wypowiedzenia zanim zdążyli wręczyć szefostwu firmy pismo informujące o powstaniu Tymczasowej Komisji Zakładowej, które obejmowałoby ich  ochroną prawną.


Jesteśmy tu po to, aby wykrzyczeć z zastraszoną załogą, że ci koledzy chcą tylko godnej pracy. – Mówił wiceprzewodniczący Śląsko – Dąbrowskiej Solidarności Sławomir Ciebiera. – Odmawia im się godnego traktowania, chociaż firma wszem i wobec deklaruje, że jest zawsze otwarta na współpracę ze stroną społeczną. – Dodał Sławomir Ciebiera.  Wiceprzewodniczący ostrzegł również pracodawców firmy, iż jeśli nie rozwiążą pozytywnie sprawy zwolnionych związkowców to odbędzie się kolejna manifestacja na większą skalę i już nie taka spokojna. – Zgotujemy wam takie piekło, jakie wy zgotowaliście pracownikom, którzy chcieli założyć związek zawodowy – zapowiadał Sławomir Ciebiera.


Nie ukrywając wzruszenia przewodniczący Tymczasowej Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w firmie Bowim, Marek Dziurka dziękował kolegom ze związku za poparcie. – Kierownicy myśleli, że jak dostanę zwolnienie to odejdę tak jak pozostali pracownicy podziękują za pracę. Ale trafiła kosa na kamień. Chciałem dokończyć to, co zacząłem. Przeciwstawiłem się i zapłaciłem za to utratą pracy. Jeszcze raz dziękuję za poparcie. – Mówił zwolniony Przewodniczący.


Żyjemy podobno w państwie prawa, tylko, że prawo to jest skutecznie łamane i nikt z odpowiedzialnych za przestrzeganie tego prawa nie wyciąga żadnych konsekwencji wobec takim praktykom jak w firmie Bowim. Dziś chcąc założyć związek zawodowy trzeba być naprawdę bohaterem jak przed trzydziestu laty. Mówił o tym już Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda podczas 29 rocznicy pacyfikacji KWK Wujek w obecności Prezydenta Komorowskiego i słowa jego dalej są aktualne.

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.