Ilość wyświetleń: 335

Euromanifestacja w Budapeszcie

W sobotę 09 kwietnia kilkadziesiąt tysięcy związkowców z całej Europy protestowało  w Budapeszcie przeciwko cięciom wydatków publicznych i wynagrodzeń oraz postępującemu rozwarstwieniu społecznemu. Wśród nich była  kilkusetosobowa delegacja NSZZ Solidarność wśród której nie mogło zabraknąć członków Solidarności z ZG Sobieski.

 

Manifestanci sprzeciwiali się cięciom w wydatkach publicznych, postępującej degradacji europejskiego rynku pracy. Główne postulaty europejskich organizacji związkowych to polityka przemysłowa, która tworzy wysokiej jakości i stabilne miejsca pracy, ochrona siły nabywczej wynagrodzeń, dostępne dla wszystkich usługi publicznych oraz wprowadzenie podatku od transakcji finansowych.

Do stolicy Węgier przyjechali przedstawiciele związków zawodowych zrzeszonych w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. „Sprawiedliwość społeczna”, “Wasza chciwość – nasz kryzys. Dość!”, “Więcej dobrych miejsc pracy dla młodych Europejczyków”, “Nie dla niesprawiedliwości w strefie euro” – to tylko niektóre z haseł, pod którymi demonstrowali europejscy z wiązkowcy. Manifestacja przebiegła spokojnie.

W proteście uczestniczyło kilkuset związkowców z NSZZ Solidarność. Do stolicy Węgier zabrali ze sobą nieodłączne solidarnościowe atrybuty husarskie flagi z logo Solidarności i związkowe wuwuzele. Byli chyba najbardziej barwną grupą w stolicy Węgier.  – Solidarność od 1995 roku jest członkiem Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Nie mogło dziś nas więc zabraknąć w Budapeszcie  u braci Węgrów. Zawsze będziemy upominać się o godność ludzi pracy i protestować przeciwko ubożeniu społeczeństwa. Zapraszam naszych europejskich przyjaciół na kolejną euromanifestację, która prawdopodobnie jesienią zostanie zorganizowana w Polsce podczas naszej unijnej prezydencji – mówił do uczestników protestu Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.

Manifestacja EKZZ Budapeszt 09.04.2011r. >>>