Ilość wyświetleń: 366

Nagroda za wiedzę o Solidarności

Ze Stanów Zjednoczonych powrócił laureat ubiegłorocznego konkursu „Dzieje NSZZ Solidarność 1980 – 2008” Jakub Soska. Wyjazd był nagrodą w tym konkursie, którą ufundował Stanisław Czarnota, pierwszy Przewodniczący NSZZ Solidarność w KWK Jaworzno.Konkurs zorganizowany został przez Sekcję Terenową miasta Jaworzno a w przeprowadzenie konkursu zaangażowała się Przewodnicząca NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty Pani Teresa Smyl oraz przewodnicząca konkursu radna Ewa Zuber.


Stanisław Czarnota pierwszy Przewodniczący NSZZ Solidarność w KWK Jaworzno, po 13 grudnia 1981 r. internowany. W ośrodkach odosobnienia spędził ponad rok. Powrócił do pracy w KWK Jaworzno, po szykanach i ciągłym zastraszaniu ze strony władz komunistycznych został zmuszony do emigracji w 1984 r. opuścił kraj i udał się z rodziną do USA gdzie do dzisiejszego dnia mieszka. To właśnie z jego inicjatywy oraz Przewodniczącego NSZZ Solidarność w Południowym Koncernie Węglowym S.A. Zakład Górniczy Sobieski Waldemara Sopaty odbył się ubiegłoroczny konkurs Wiedzy o Solidarności.


Nagrodą dla zwycięscy wraz z opiekunem, którą ufundował Stanisław Czarnota był miesięczny pobyt w USA, przelot natomiast zapewniła Sekcja Terenowa NSZZ Solidarność miasta Jaworzno.


Po powrocie Jakub Soska podzielił się z nami wrażeniami z pobytu w Stanach Zjednoczonych oraz podziękował Stanisławowi Czarnocie i jaworznickiej Solidarności za zorganizowanie tak świetnej imprezy.


Być może to nie ostatnie takie przedsięwzięcie ze strony Stanisława Czarnoty oraz Przewodniczącego NSZZ Solidarność w PKW S.A. ZG Sobieski Waldemara Sopaty. Czas pokaże.

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.

Zdjęcia z USA >>>