Ilość wyświetleń: 488

Uroczysta Msza św. w intencji NSZZ Solidarność i Ojczyzny w Jaworznie

Jak co roku w drugą niedzielę września w jaworznickiej Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny odbyła się uroczysta Msza św. w intencji NSZZ Solidarność oraz Ojczyzny. 

Na początku Mszy św. Ks. Proboszcz Eugeniusz Cebulski przywitał Prezydenta Miasta Pawła Silberta wraz z zastępcą Łukaszem Kolarczykiem oraz Przewodniczącego Rady Miasta Tadeusza Kaczmarka jak również zebranych przedstawicieli jaworznickiej Solidarności oraz pozostałych wiernych.

W swojej homilii Ks. Prałat podziękował Solidarności, że pamięta o ideałach, które mocno są zwiane z nauką Kościoła i, że je wypełnia. – Cieszę się, że Jaworzno ma swój dzień Solidarności, że Solidarność Jaworzna pamięta, że możemy się wspólnie modlić – mówił Prałat Cebulski 

– Solidarność nie miała łatwo, wiele osób było prześladowane, wile musiało wyjechać z kraju, wiele osób zostało wiezionych, ale Solidarność przetrwała, bo opierała się i opiera na Kościele… Gdy chciano zniszczyć Solidarność to ten, na którego mogła liczyć głośno na placu Św. Piotra w Watykanie mówił, że Solidarności nie można zniszczyć i później powtórzył Św. Jan Paweł II te słowa w ukochanej Ojczyźnie. A ja i mój brat mogę Wam powiedzieć, że tak było po doskonale to pamiętam tak jak większość Was – kontynuował ks. Prałat.

– Dziś musimy mocno o tym pamiętać i walczyć o to, o co walczyła Solidarność i nie mamy się czego bać, bo mamy orędowników, św. Jana Pawła II i bł. Ks. Jerzego Popiełuszko, którzy są z nami tu w postaci tych świętych relikwii i proszę Was o modlitwę, bo Solidarność jeden i drugi a nie każdy osobno więc módlmy się za siebie nawzajem – zakończył ks. Cebulski. 

Na zakończenie Mszy św. Kapłani i wierni przeszli w uroczystej procesji z relikwiami błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki i świętego Jana Pawła II do „kaplicy Solidarności” gdzie została odmówiona litania do ks. Jerzego oraz odśpiewano hymn Boże coś Polskę.

We Mszy św. udział wzięli przedstawicie władz Miasta Jaworzna: Prezydent Miasta Jaworzna Pawłem Silbert wraz z zastępcą Łukaszem Kolarczykiem oraz Tadeusz Kaczmarek – Przewodniczący Rady Miejskiej, Poczty Sztandarowe jaworznickich zakładów pracy jak również Poczet Sztandarowy Miasta Jaworzna oraz zastęp ratowników górniczych ZG Sobieski.

Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta Zakładu Górniczego Sobieski pod przewodnictwem kapelmistrza Piotra Krawczyka.

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.